Denník N

Šimkovičovej návrh na ovládnutie RTVS: Nový názov, koniec Machaja, vplyv ministerstva a dozor nad programom

Martina Šimkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Martina Šimkovičová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo kultúry poslalo do pripomienkového konania nový zákon o „Slovenskej televízii a rozhlase“. Vybaviť sa má za osem dní.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) poslalo do medzirezortného pripomienkového konania svoju predstavu, ako majú ďalej fungovať verejnoprávne médiá. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) podľa novely zákona po trinástich rokoch skončí. Nahradí ho úplne nová inštitúcia s názvom „Slovenská televízia a rozhlas“.

Novela by znamenala aj koniec doterajšieho riaditeľa Ľuboša Machaja, ktorý bol do funkcie zvolený v roku 2022 a riadne funkčné obdobie by mu malo trvať až do roku 2027.

Ministerka Šimkovičová minulý týždeň otvorene povedala, že mieni vedenie verejnoprávneho média vymeniť. „Mala by to byť inštitúcia, ktorá by mala dávať priestor každému, vidíte, ako vyzerajú politické relácie. Pokiaľ nie ste identickí s ich názormi, tak automaticky dostávate nejaký blok. Nie je to len môj pocit, je to pocit aj tých ľudí, ktorí sa dožadujú zmeny. Zmeny moderátorov, zmeny vedenia,“ vravela.

Andrej Danko, teda predseda koaličnej SNS, ktorá Šimkovičovú nominovala, išiel ešte ďalej. „Prestaňme tu trepať o nejakých výberoch. My riadime štát v rámci kultúry. Hlásime sa k zodpovednosti za kultúru, za všetky oblasti. Ja som zástanca tvrdej ruky štátu, a keď sa tu nebude tvrdou rukou vládnuť, tak vždy to tá opozícia zneužije ako slabosť,“ vravel.

Video: Ako Machaj zaskočil Šimkovičovú
(autorka: Kamila Šebestová)

Úplne nová inštitúcia

Motivácie novej garnitúry sú zrejmé už z dôvodovej správy k novému zákonu. „Tvorba a vysielanie oboch verejnoprávnych inštitúcií sa v súčasnom období minimálne líšia od iných komerčných elektronických masmédií tzv. hlavného prúdu,“ presviedča Šimkovičovej ministerstvo v sprievodnom dokumente.

„Spravodajstvo a publicistika v Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase sa po zjednotení do Rozhlasu a televízie Slovenska stali postupne iba príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií pôsobiacich na slovenskom mediálnom trhu. Spravodajstvo RTVS sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Martina Šimkovičová

Médiá

RTVS za Machaja

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie