Denník N

Desať najvplyvnejších politikov na východe Slovenska

Pre kauzu piešťanského CT musel z vysokej politiky odísť Pavol Paška. Foto N – Tomáš Benedikovič
Pre kauzu piešťanského CT musel z vysokej politiky odísť Pavol Paška. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kto sú a kto je za nimi? Aké majú podnikateľské aktivity? Aký majú vplyv? Zostavili sme rebríček najvplyvnejších kandidátov naprieč politickými stranami. Smer je na čele, nájdete tu aj Sieť, Most-Híd a SNS.

Napriek tomu, že naším zámerom bolo zostaviť desiatku najvplyvnejších kandidátov pred víkendovými parlamentnými voľbami, prvé dve miesta patria ľuďom, ktorí sa v týchto voľbách o priazeň voličov neuchádzajú.

Pavla Pašku a Zdenka Trebuľu však z tohto rebríčka nemožno vynechať, a to najmä vzhľadom na ich mimoriadny vplyv na život na východe Slovenska.

 

1. Pavol Paška (58), Smer

V novembri 2014 pod tlakom kauzy CT skončil, no stále zostáva silným mužom v zákulisí najsilnejšej politickej strany v krajine.

Košičania Richard Rašši, Peter ŽŽiga a Pavol Pašška, vpravo Bratislavčan Kaliňák. foto - TASR
Košičania (zľava) Richard Rašši, Peter ŽŽiga a Pavol Pašška, celkom vľavo Bratislavčan Kaliňák. Foto – TASR

Nahrávka, na ktorej hlas podobný hlasu Roberta Fica hovorí, že vlastnou hlavou zabezpečil desiatky miliónov na fungovanie strany, je od zverejnenia v roku 2010 slávna. Veľký podiel na tom, že sa takéto peniaze podarilo zabezpečiť, mal práve Pavol Paška. A to je zrejme aj dôvod, prečo napriek škandálom zostáva podpredsedom Smeru. A aj preto ho môžeme zaradiť medzi najvplyvnejších politikov na východe – hoc aj do parlamentu tentokrát nekandiduje.

Vyštudoval filozofiu a estetiku na Univerzite Komenského v Bratislave.  Pred rokom 1989 pracoval v štátnom podniku Zdroj a v Krajskom osvetovom stredisku v Košiciach. Preslávil sa výrokom, že si november 1989 ani nevšimol, pretože kachličkoval kúpeľňu.

Podnikať začal po roku 1992. Vo viacerých firmách založených v deväťdesiatych rokoch minulého storočia je spolu s právnikom a synom bývalého košického primátora Zdenkom Trebuľom, Petrom Lorkom a advokátom Dušanom Machom. Ten je jeho susedom na „najlepšej adrese v Košiciach“ v pôvodne športovo-relaxačnom komplexe, ktorý sa zmenil na prominentské sídlo na okraji Mestského parku.

Sľubne rozbehnutú politickú kariéru Pavla Pašku zabrzdil škandál s predraženým nákupom CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. Dodávateľom bola firma Medical Group. Jej predchodkyňou bola akciová spoločnosť Fakon, ktorá sa takisto zaoberala obchodovaním s liekmi a medicínskou technikou. Tú v máji 1995 spolu zakladali Pavol Paška, Peter Lorko, Zdenko Trebuľa, košický právnik Milan Weiczen, Ľubica Makranská a Alexander Zápotocký, známy z čias privatizácie VSŽ skupinou okolo Alexandra Rezeša.

Paška sa vyjadril, že by si vedel predstaviť ďalšie pôsobenie v diplomacii, respektíve na čele ministerstva zahraničných vecí. Vedenie Smeru však na tejto pozícii vidí súčasného ministra Miroslava Lajčáka.

 

2. Zdenko Trebuľa (60), Smer

Prominentný syn niekdajšieho primátora Košíc Jána Trebuľu, ktorý dostal dobrú školu od ctižiadostivého Rudolfa Schustera. 

foto - TASR
Foto – TASR

Právnik Zdenko Trebuľa už druhé volebné obdobie zastáva post predsedu Košického samosprávneho kraja. V minulosti pôsobil ako námestník primátora mesta Košice po boku Rudolfa Schustera. Pomáhal mu zakladať a rozbiehať Stranu občianskeho porozumenia, ktorá Schustera vyniesla na najvyšší politický post v krajine – do Prezidentského paláca.

Okrem toho sa venoval podnikaniu. Jeho meno nájdete v niekoľkých firmách s Pavlom Paškom, Milanom Weiczenom, Petrom Lorkom a ďalšími. Jeho syn Matej podniká, a pomerne úspešne. V minulosti spoluvlastnil jednu z najvychytenejších košických reštaurácií Krčma Letná. V súčasnosti mladý Trebuľa podniká so Štefanom Žigom, podpredsedom organizácie Mladí sociálni demokrati, čiže akejsi „juniorky Smeru“. Štefan Žiga je bývalý spolužiak poslanca Smeru Otta Brixiho a vzdialený príbuzný ministra a krajského predsedu Smeru v Košiciach Petra Žigu.

 

3. Richard Raši (44), Smer

Politik s charizmou a imidžom sympaťáka, dobrý rečník a šikovný manažér. Robil šéfa najväčšej nemocnice na Slovensku, ministra zdravotníctva a teraz šéfuje radnici druhého najväčšieho mesta v krajine. Škandálom sa šikovne vyhýba.

Rasi1veja-r598

Primátor druhého najväčšieho mesta na Slovensku a predseda zdravotníckeho výboru parlamentu.  Počas jeho pôsobenia na košickej radnici (zvolený v rokoch 2010 i 2014) aj vďaka jeho manažérskym schopnostiam a politickej príslušnosti získalo mesto stovky miliónov eur na rozvojové projekty zo štátneho rozpočtu aj eurofondov. Či už to boli peniaze na vybudovanie kultúrnej infraštruktúry v rámci projektu EHMK 2013, alebo na modernizáciu električkových tratí v roku 2015.

Podnikateľské aktivity nemá. Jeho švagor Peter Rovder sa začiatkom roku 2016 stal riaditeľom nemocnice v Michalovciach, ktorú má v prenájme spoločnosť Svet zdravia z portfólia finančnej skupiny Penta. Faktom je, že Rašiho švagor predtým, ako sa stal riaditeľom, pracoval v michalovskej nemocnici viac ako 20 rokov už od skončenia lekárskej fakulty. V ostatnom čase ako námestník riaditeľky.

Meno Petra Rovdera sa však nedávno objavilo v spojitosti so znaleckou firmou Lege Artis, ktorá dostala licenciu na vydávanie znaleckých posudkov v oblasti zdravotníctva mesiac predtým, ako vôbec vznikla. Spoločníčkou v tejto firme s pätinovým podielom je pritom Jana Pašková, manželka Pavla Pašku.

Kariéra absolventa Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, odkiaľ má atestáciu z chirurgie prvého stupňa a špecializačnú skúšku z úrazovej chirurgie, začala naberať výrazne vzostupnú krivku v marci 2007, keď ho minister Ivan Valentovič vymenoval za riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch v Bratislave – najväčšej nemocnice na Slovensku. Odtiaľ smeroval už na post ministra zdravotníctva vo farbách Smeru (2008 až 2010).  

 

4. Peter Žiga (43), krajský predseda Smeru v Košiciach

Ambiciózny obchodník s drevom má nezanedbateľný vplyv. K prírode má minister životného prostredia blízko, v štátnych lesoch pracoval aj jeho otec. Firma Taper, v ktorej pôsobil a kde má stále 15-percentný podiel, mala podľa údajov z roku 2014 tržby 35 miliónov eur. 

foto - TASR
Foto – TASR

Ako šikovný mladý študent Ekonomickej univerzity v roku 1991 absolvoval kurz pre študentov z východnej Európy vo švajčiarskom St. Gallene. V rokoch 1991 – 1996 zastupoval dve firmy v Nemecku. Predovšetkým však bol od roku 1995 až do vstupu do parlamentu v roku 2006 riaditeľom a konateľom spoločnosti Taper v Košiciach.

Len v roku 1997 si odskočil na post poradcu viceprezidenta a riaditeľa odboru pre styk s verejnosťou v akciovej spoločnosti VÚB Bratislava. V období rokov 2003 – 2004 bol poradcom generálneho riaditeľa SARIO.

V roku 2006 sa po zvolení za poslanca Národnej rady za Smer hneď stal štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. Po dvoch rokoch v opozičných poslaneckých laviciach (2010 – 2012) sa dostal na čelo ministerstva životného prostredia.

Vo firme Taper, ktorá sa zaoberá obchodovaním s drevom, má stále 15-percentný podiel. V roku 2011 vykázala jeho firma tržby 19 miliónov eur, v roku 2012 to bolo 21,2 mil. eur, v nasledujúcom 25,5 milióna a v roku 2014 jej tržby vzrástli na takmer 35 miliónov eur. Rodičia Petra Žigu v dôchodkovom veku nedávno kúpili pozemky po niekdajšom detskom domove v lukratívnej časti Košíc.

Okrem nich tu bude mať novú vilu Marek Dvořák, ktorý je konateľom v Žigovej firme Taper, ale aj ďalší ľudia spojení so Smerom. Jedným z nich je šéf štátneho podniku Vodohospodárska výstavba a bývalý viceprimátor Košíc Ladislav Lazár, ale aj Ladislav Koch, nominant Smeru v štátnej Teplárni Košice.

 

5. Eduard Adamčík (53), podpredseda strany Sieť

Ekonóm a manažér, ktorý z útržkov KDH a SDKÚ utkal v Košiciach Sieť. 

Eduard Adamčík je na zábere vpravo. foto - TASR
Eduard Adamčík. Foto – TASR

Eduard Adamčík, dnes už bývalý člen KDH, je šestkou na kandidátke strany Sieť. Sedemnásť rokov pôsobil v daňovej správe, naposledy ako riaditeľ daňového úradu v Košiciach. V riaditeľskej funkcii pokračoval od roku 2007 ako ekonomický riaditeľ v Dopravnom podniku mesta Košice, to bolo počas primátorovania Františka Knapíka z KDH.

V čase, keď ministerstvo zdravotníctva viedol Ivan Uhliarik z KDH, pracoval ako obchodný riaditeľ vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb v Košiciach, kde zastával funkciu predsedu predstavenstva. Od roku 2012 sa naplno angažuje v politike, na kandidátke dostal miesto, ktoré by mu malo garantovať poslaneckú istotu.

 

6. Peter Chudík (55), Smer

Nenápadný, ale zároveň neohrozený vládca „prešovskej župy“. Bývalý lekár s postavou boxera (v skutočnosti hrával basketbal) má bohatú minulosť a zrejme sa nemusí obávať ani o svoju budúcnosť. V Prešove zatiaľ nenašiel súpera, ktorý by mohol ohroziť jeho pozície. 

Z osláv obhájenia županského postu v roku 2013. foto - TASR
Z osláv obhájenia županského postu v roku 2013. Foto – TASR

Predseda Prešovského samosprávneho kraja a zároveň najdlhšie slúžiaci župan na Slovensku má na kandidátke Smeru číslo 17.  Ako spoločník sa objavuje v deviatich firmách. Podľa údajov servera finstat.sk má podiely vo firme Farmakol, ktorá sa zaoberá veľkoobchodom s liečivami a v roku 2014 vykázala podľa portálu finstat.sk tržby viac ako 65 miliónov eur. Je spoluvlastníkom aj v niekoľkých firmách prevádzkujúcich lekárne.  

Z titulu funkcie šéfa samosprávneho kraja je aj vo firme Prešovské zdravotníctvo. Ide o spoločnosť župy a Penty, ktorá spravuje prenajaté nemocnice v kraji.

Počas vlády Vladimíra Mečiara a jeho HZDS bol súčasťou prešovského privatizačného trojlístka Chudík – Urban – Javorský. „Agentúru“ tvorili vtedajší poslanec HZDS Peter Chudík, ktorého neskôr zo strany vylúčili, Igor Urban – niekdajší člen osobitného kontrolného orgánu na kontrolu SIS (známe OKO) a stomatológ Ľubomír Javorský. Ten sa stal vďaka HZDS najskôr riaditeľom nemocnice v Prešove a odtiaľ ho oddanosť Vladimírovi Mečiarovi katapultovala na čelo ministerstva zdravotníctva. Neskôr sa z politiky stiahol a v Prešove si otvoril súkromné zdravotné centrum Oáza. V novembri 2015 Javorský z doteraz nevyjasnených dôvodov spáchal samovraždu.

 

7. Elemér Jakab (48), Most-Híd

Mlčanlivý starosta z dedinky na východe Slovenska. Má kontakty a vie sa postarať. Jeho váha vzrástla, keď sa Béla Bugár stal jeho kmotrom. 

foto - TASR
Foto – TASR

Elemér Jakab je od roku 1998 starostom obce Veľké Raškovce v okrese Michalovce. Podnikal v spoločnosti EMI, dnes je konateľkou spoločnosti jeho manželka. Firma sa zaoberá maloobchodom s pohonnými látkami a sprostredkovaním obchodu. V roku 2012 mala tržby 114-tisíc eur, o rok neskôr takmer 600-tisíc eur a v nasledujúcom to už bolo 938 600 eur.

Jakab má dobré vzťahy s členom predstavenstva štátneho Transpetrolu Martinom Ružinským. V strane sa jeho pozícia posilnila aj potom, ako sa predseda Béla Bugár stal krstným otcom jeho syna. Jakab je v predsedníctve strany a je šéfom košickej krajskej organizácie. Poslaneckých aktivít má minimum, známy je skôr tým, že Bugár zaňho ako predseda strany už roky popiera, že Jakab hlasoval pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 za Dobroslava Trnku.

 

8. Jozef Konkoly (60), Sieť

Životaschopný starosta s výbornými kontaktmi. Dohodnúť sa už dokázal s Mečiarom, s Ficom a najnovšie aj s Procházkom. 

foto - TASR
Foto – TASR

Starostom obce Kechnec je od roku 1990. Vďaka jeho iniciatíve, kontaktom a schopnosti presviedčať politikov zo všetkých politických strán, ale tiež investorov, sa mu podarilo vybudovať jeden z najprosperujúcejších priemyselných parkov na Slovensku.  V rokoch 1994 a 1998 kandidoval za HZDS. V roku 2005 ho podporovala koalícia SDKÚ-DS-SZS a v roku 2014 kandidoval vo voľbách do VÚC za Smer.

Kým iné obce zápasia s poklesom obyvateľov, počet obyvateľov Kechneca sa od roku 1990 zvýšil takmer o štvrtinu. Nezamestnanosť v obci dosahuje približne 8 %, pričom v regióne sa pohybuje okolo 30 percent.  Priemyselná zóna Kechnec s investormi z ôsmich štátov sveta dnes poskytuje prácu pre 3000 ľudí. S tým súvisí ďalších približne 10-tisíc nepriamych pracovných príležitostí v rôznych podporných službách a dodávkach.

 

9. Ivan Černega (30), Sieť

Syn vplyvného otca zo severovýchodu Slovenska. Zatiaľ o ľuďoch z Medzilaboriec v Bratislave veľmi nebolo počuť, možno sa to v najbližších rokoch zmení.

foto - Sieť
Foto – Sieť

Je to syn podnikateľa Alexandra Černegu z Medzilaboriec, ktorý bol poslancom mesta za Smer. V minulých komunálnych voľbách však už aj Černega starší kandidoval za Sieť.

V meste a okolí má povesť výbušného človeka s dobrými kontaktmi. Má rád poľovačky, na ktorých sa podľa nášho zdroja zúčastňujú aj niektorí politici. V minulosti sa objavili na verejnosti obvinenia z toho, že nemá ďaleko od použitia „mafiánskych praktík“, čo on dôrazne odmieta. Viac čítajte tutu.

 

10. Jaroslav Regec (52), SNS

Úspešný stavebný podnikateľ a dobrý manažér s dobrými kontaktmi. 

foto - SNS
Foto – SNS

Podnikateľ zo Sniny v minulosti kandidoval za SDKÚ. Teraz je na kandidátke Slovenskej národnej strany s nie úplne beznádejným šestnástym miestom na kandidátke. Dlhodobo a pomerne úspešne podniká v oblasti stavebníctva a drevárstva. Za rok 2014 jeho firma R. J. R. vykázala tržby vyše 900-tisíc eur, pričom rok predtým to bolo okolo 567-tisíc eur.

V rokoch 2005 až 2006 pôsobil ako člen dozornej rady v štátnom podniku Lesopoľnohospodársky podnik Ulič. Zhruba pol roka od konca júla do polovice decembra 2006 bol Jaroslav Regec členom dozornej rady podniku spolu s Elemérom Jakabom, starostom Veľkých Raškoviec a poslancom za Most-Híd. Nie je známe, že by firmy Jaroslava Regeca a jeho príbuzných mali podiel na štátnych zákazkách.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie