Denník N

Otvárajú supermarket Yeme. Ako vyzerá a v čom je iný? (+foto)

Foto N - Tomáš Benedikovič

Vyše dvojkilový chlieb z pece na drevo, jogurty a syry z fariem z celého Slovenska, mäsové výrobky z vlastnej výroby. Ale aj hravé informačné panely a dizajnové svietidlá odlišujú nový obchod Yeme od tých konkurenčných.

Na parkovisku, o ktoré sa delí nový supermarket Yeme s Klientskym centrom, nájdete veľké nákupné vozíky. Od tých, ktoré má konkurencia, sa odlišujú niekoľkými vecami – vonku sú zaparkované pod drevenými strieškami, svietia pestrými farbami a nie sú na mince.

„Dizajnovo sa nám zdali zaujímavé, sú ľahšie a materiál vyzerá byť trvanlivejší,“ vraví Peter Varmuža, šéf projektu Yeme.

Verí budúcim zákazníkom, ktorí prídu obchod s približne 7000 položkami navštíviť, a teda aj tomu, že 250 vozíkov nebudú musieť čoskoro dopĺňať. „Tá obava, že vozíky ľudia ukradnú, je vždy, ale kto chce, ukradne aj vozíky s mincou,“ vraví.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Vozíky môžu nechať ľudia na parkovisku, zamestnanci Yeme ich budú dávať pod strechu obchodu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Hoci je priestor vyhradený supermarketu pôvodne jednou veľkou halou s vysokými stropmi, tesne po vstupe do predajne sa ako v hale cítiť nemusíte. Privítajú vás totiž drevené trámy a strieška, ktoré trochu evokujú tržnicu či farmárske trhy.

Práve na koncepte čerstvosti a lokálnej produkcie, ktorá je typická pre trhy s farmárskymi výrobkami, chce Yeme stavať.

Projekt Yeme

  • zastrešuje ho spoločnosť Slovenský potravinársky priemysel,
  • rozbiehajú ho štyria niekdajší kolegovia z reťazca Tesco,
  • zatiaľ hovoria o prvom obchode, uvažujú však už o ďalších menších predajniach v Bratislave alebo v Bratislavskom kraji,
  • grafický dizajn predajne zabezpečila agentúra Pekne a Dobre, o architektonickú podobu jej interiéru sa postaral ateliér winwin,
  • investíciu do vybudovania supermarketu vyčíslili na milióny, meno domáceho investora nezverejňujú.

Pre tento koncept si jeho tvorcovia vybrali lokalitu, kam sú Bratislavčania či ľudia z okolia zvyknutí za čerstvými potravinami chodiť. V objekte, kde obchod stojí, bývali pred časom farmárske trhy, v tesnej blízkosti leží nový Freshmarket.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Tovar je na pultoch, v bedničkách, vo vreciach aj v košoch. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na rozdiel od mnohých supermarketov v Yeme, ktorý má hravý vizuál od autora grafických návrhov kaviarní Štúr Martina Bajaníka pod hlavičkou agentúry Pekne a Dobrenenájdete ovocie a zeleninu hneď na úplnom začiatku. Tam vyhradili priestor policiam s kávou, čajom, ale aj s doplnkami na ich prípravu.

„Máme tu aj vietnamskú kávu a nádobu na jej prípravu,“ vraví Varmuža.

V prútenom koši z Bardejova, na aké narazíte v supermarkete na viacerých miestach, nechýba ani káva zatiaľ jedinej vlastnej značky – Yeme Čierne zlato. Tú si dali „rodičia“ supermarketu špeciálne namixovať a v predaji je v kilových aj štvrťkilových baleniach.

„Istý čas sme na tom robili, kým sme namiešali zmes, či má byť viac horkejšia,“ vraví Varmuža.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Stopercentná arabica z Brazílie, Kolumbie a Bolívie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pár krokov po vstupe do supermarketu si môžete dať kávu, a to z ozajstného prístroja na varenie kávy, nie z automatu na mince.

Keď ju budete chcieť vypiť postojačky a popri tom sa pozerať na vystavené čaje alebo kávy v regáloch, môžete. Ak si ju budete chcieť odviezť, nákupný vozík má na pohár s kávou vyhradené miesto.

No keď si ešte pred nákupom chcete oddýchnuť či porozprávať sa, môžete zaparkovať nákupný vozík na mieste vyhradenom preň a vziať si zaplatenú kávu či dezert do vedľajšej malej kaviarničky. Tá má vstup z predajne aj zvonka – z parkoviska.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Kaviarňová časť predajne inšpirovaná Starbucksom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kým sa dostanete k zelenine a ovociu, ktoré majú miesto hneď za kávou a čajmi, môžete si ešte nastrihať bylinky, ak ich potrebujete na prípravu jedla. Táto vymoženosť v obchode je skôr pre fanúšikov čerstvosti alebo tých, ktorí si chcú bylinky kombinovať podľa svojich predstáv.

Zákazníci, ktorí si zvykli na bylinky v kvetináčoch, ich však nájdu aj v takejto podobe.

Keďže sa ráta s tým, že si ľudia budú kupovať malé množstvá byliniek, objednali aj na to prispôsobenú váhu, ktorá si dokáže s malou gramážou poradiť. Odváži už hmotnosť od jedného gramu.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Deň pred otvorením obchodu sa na čerstvé bylinky ešte len čakalo. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zelenina je hneď za bylinkami, tak blízko či ďaleko od dverí, ako tieto potraviny potrebujú. Skúsenosti totiž podľa Varmužu ukazujú, že čerstvej zelenine a ovociu nie je dobre hneď pri dverách, kde je prievan a menej stabilná teplota.

Ovocie aj zelenina si v novom supermarkete našli miesto pod plátenými strieškami, nabrať si ich budete môcť 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie