Denník N

Vedci už ženám nehovoria, že musia vydržať. Hľadajú lieky na ich problémy

Ilustračné foto - Unsplash/Carolina Heza
Ilustračné foto – Unsplash/Carolina Heza

Lekári aj verejné rozpočty začínajú rozumieť faktu, že existujú špecificky „ženské“ choroby a treba ich brať vážne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

Nie je veľa horších pocitov než prísť so silnou bolesťou k lekárovi a vypočuť si, že sa s tým skrátka nedá nič robiť. A že autenticky pociťovaná a dramatická vzbura tela je možno spôsobená labilnou psychikou pacienta. Presnejšie – pacientky.

Na tomto poli dlho platilo, že najmä s typicky ženskými ťažkosťami (bolestivou menštruáciou, nevoľnosťami v tehotenstve či so zdravotnými následkami menopauzy) sa jednoducho „nedá nič robiť“.

To sa však teraz mení. A v miere, ktorá si zaslúži pozornosť.

Medzi opicou a chrípkou

Martina (jej meno sme zmenili) má tri deti. Najmladšie z nich má tri roky, najstaršie deväť, všetky sú zdravé a milované, ale tridsaťpäťročná novinárka a spisovateľka spomína na svoje tri tehotenstvá celkom nerada. Počas každej gravidity mala silné nevoľnosti, pričom najhorším príznakom bolo časté vracanie.

„Hovorí sa tomu ranná nevoľnosť, ale to je podobný eufemizmus ako materská dovolenka. Bolo mi zle celý deň,“ hovorí s trpkým úsmevom. „Opísala by som to ako niečo medzi opicou a chrípkou. Odporný stav, keď sa nemôžete ani zdvihnúť z gauča a nepomáha viac-menej nič.“

Pri každom tehotenstve takto prežila zhruba šesť mesiacov, spolu teda v silnej nevoľnosti strávila rok a pol. Pomáhala jej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Čítanie z Respektu

Zdravotníctvo

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie