Denník N

Zástupca poľského ministra: Nerozumieme, prečo sa stretávate s Lavrovom. Musíme sa pripravovať na vojnu s Ruskom

Jakub Wiśniewski, zástupca poľského ministra zahraničných vecí. Foto - poľská vláda
Jakub Wiśniewski, zástupca poľského ministra zahraničných vecí. Foto – poľská vláda

Stretnutie s ministrom Lavrovom a vaším ministrom zahraničia Blanárom prišlo deň po pohrebe Navaľného. Vysiela to do sveta veľmi zvláštny signál, akoby išlo o konflikt medzi dvoma rovnako vinnými stranami, čo, samozrejme, nie je pravda, hovorí pre Denník N člen poľskej vlády.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Patrí k najvyšším predstaviteľom súčasnej poľskej vlády staronového premiéra Donalda Tuska, špeciálne ak ide o zahraničnú politiku.

Štátny tajomník poľského ministerstva zahraničných vecí Jakub Wiśniewski predtým žil osem rokov v Bratislave, pôsobil v organizácii Globsec. Slovenskú diplomaciu kritizuje za stretnutie s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, ale ako hlavný problém tohto regiónu dnes vníma zatiaľ najmä režim Viktora Orbána v Maďarsku. „Pozorne však sledujeme aj diskusiu na Slovensku. Sledujeme aj slovenské rozhodnutia,“ vraví.

„Ak by Rusko vyhralo, v priebehu nasledujúcich rokov by sme mohli byť ďalší na rade my. Pretože ruský model, ruská koncepcia štátnosti, prinajmenšom pod Putinovým vedením, je agresívne správanie sa voči susedom. Chceme, aby bolo Rusko porazené, ale aj potrestané,“ dodáva pre Denník N.

V rozhovore sa dozviete:

  • či je Slovensko pod vedením Fica ešte spojencom Poľska;
  • čo hovorí na takzvané mierové iniciatívy Fica a Orbána, ktorí vyzývajú Ukrajinu na rokovania s Ruskom;
  • čo si myslí o nedávnom stretnutí Blanára s Lavrovom;
  • či pošle Poľsko vojakov na Ukrajinu.

Vy ste prvý predstaviteľ poľskej vlády, ktorý k nám zavítal, odkedy sa Robert Fico pred približne 150 dňami stal opäť premiérom. Nie je trochu čudné, že až teraz k nám zavítal niekto z novej poľskej vlády?

Nehľadal by som za tým žiadny skrytý motív. Aj vzhľadom na isté vnútropolitické prekážky nám trvalo pomerne dlho zostaviť novú vládu, tá naša vznikla len v decembri.

Je Slovensko inou krajinou ako tá, z ktorej ste odišli ešte pred nástupcom novej vlády Roberta Fica?

Prepáčte, ale nie som veľmi v pozícii, aby som mohol komentovať vašu politickú situáciu. Pre mňa je však dôležité, akí sú Slováci, že Bratislava je príjemné mesto na život – a to sa nezmenilo. To ma napĺňa optimizmom.

Ale súhlasíte aspoň s tým, že od vymenovania novej slovenskej vlády sa vzťahy medzi krajinami V4 zhoršili?

Nemyslím si, že práve Slovensko je dôvodom, prečo je situácia v rámci Vyšehradskej štvorky zložitá. Myslím si, že je jasné, že premiér Tusk neskrýval svoje pochybnosti o strategickom smerovaní, ktorý si vybrala predovšetkým maďarská vláda, pokiaľ ide o Rusko a Ukrajinu a o to, kto je tu obeťou a kto agresorom.

To je ale zároveň téma, v ktorej momentálne nemôžete nájsť spoločnú reč ani so Slovenskom na čele s premiérom Robertom Ficom.

Pozorne sledujeme diskusiu na Slovensku. Sledujeme aj slovenské rozhodnutia. Sme ich svedkami na európskych fórach, napríklad na Rade pre zahraničné veci, a áno, je pravda, že sa vyskytli určité zmiešané signály, niečo, čomu nie celkom rozumieme. Napríklad mám na mysli stretnutie vášho ministra zahraničných vecí s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. To je niečo, čomu nerozumieme. Hovoríme si: prečo sa to deje?

Zároveň je nám jasné, že Slovensko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Poľsko

Robert Fico

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie