Denník N

Od trinástich trpela depresiami: Lieky sa mi hnusili, dnes viem, že ich potrebujem

Foto - Instagram Porušená holka
Foto – Instagram Porušená holka

Keď máte depresiu, cítite sa osamelo a nikto nevie, ako vám pomôcť, vraví autorka profilu Porušená holka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Marcela Izakovičová pochádza z Trnavy, od trinástich rokov trpela depresiami a o svojom prežívaní aj skúsenostiach s liečbou otvorene píše na Instagrame Porušená holka, kde sa na ňu často obracajú mladí ľudia prežívajúci podobné trápenie.

V jednom z nedávnych príspevkov napísala, že posledných sedem rokov žila ako na horskej dráhe. Trpela úzkosťami, sebapoškodzovaním aj rýchlymi zmenami nálad, no dnes je 24-ročná žena v stabilizovanom stave.

„Po siedmich rokoch liečby mám prvých osem mesiacov, keď sa mám naozaj dobre. Napriek všetkému, čo sa mi dialo, som vždy verila, že tieto dni prídu. Začala som pracovať a žijem bežný život, zvládam činnosti, ktoré boli pre mňa kedysi veľkou výzvou. Keď mám voľno, snažím sa čo najviac chodiť von. Tvorbe sa venujem menej než kedysi, na všetko idem radšej pomaly. Občas sa u mňa objavia úzkosti, ktoré však aj rýchlo odídu,“ opisuje svoje súčasné dni.

Hovorí, že si váži každý deň, keď sa cíti dobre, a naplno si to užíva: „Bývam s priateľom a starám sa o domácnosť. Chodím na osem hodín do práce, čo bolo pre mňa kedysi nepredstaviteľné. Všetko mi ide ľahšie, počas dňa zvládnem urobiť niekoľko vecí a nevyčerpá má jedna aktivita.“

Ak pociťujete duševnú nepohodu, kedykoľvek sa môžete obrátiť na linky pomoci, ktoré sú spísané pod týmto odkazom.

Marcela sa zároveň snaží svojím príbehom ostatným dodávať nádej, aby vyhľadávali pomoc a neprestali veriť v zlepšenie, keďže sa sama dlhé roky trápila.

„Uvedomujem si, koľkých vecí som predtým nebola schopná. Boli dni, keď som necítila vôbec nič – ani smútok, ani radosť, len prázdnotu a chlad. Stále ma to ťahalo do postele, nič ma nebavilo, nemala som žiadnu energiu. Nezvládala som chodiť do práce, nemala som chuť do života. A predsa sa mi podarilo dostať sa do súčasnej fázy,“ hovorí.

Dodáva však, že sama seba ani teraz nevníma ako vyliečenú: „Stále si musím dávať pozor, aby som sa nepreťažila.“

Svet zrazu stratil farby

Tomu, že sa Marcele polepšilo, predchádzala jej doteraz najťažšia depresívna epizóda, ktorá trvala sedem mesiacov a počas ktorej si našla novú psychiatričku. Marcela v tomto období strácala nádej a chvíľami už neverila, že jej bude lepšie.

„Moje dni vyzerali tak, že som len ležala. Nedokázala som vstať a už len ísť do sprchy bol boj. Mala som strach zo všetkého a zo všetkých. Keď som sa ocitla vonku, želala som si, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Mladí

Silné ženy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie