Denník N

Manžel je stále nervózny, chybu hľadá len vo mne alebo v synovi. Máme sa preto rozísť?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

 • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
 • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

S manželom sme spolu 12 rokov a mame 5-ročného syna. Syn je veľmi zlatý, ale trpí rôznymi miernymi poruchami správania a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Môj muž bol vždy nervák a celkovo netrpezlivý (napríklad čakanie v rade ho privádza do zúfalstva). Toto mi na ňom vždy vadilo, ale pred tým, ako sa narodil náš syn, mužove výbuchy kriku prichádzali tak raz za pár mesiacov. Pred tým, ako sa narodil syn, mal aj viac času na šport a relax, čo asi pomáhalo s odbúravaním hnevu.

Odkedy sa syn narodil, je manžel takmer v kuse nervózny – kvôli práci alebo synovi, alebo niečomu inému. Niekedy už mám pocit, že normálne hľadá príležitosti, aby mohol byť nervózny a potom hovoriť, že to nie je jeho chyba. Taktiež sa sťažuje, že je stále unavený, a preto je nervózny. Ale keď mu hovorím, nech ide von, alebo aj na výlet sám, tak nechce.

Teraz kričí zhruba raz za týždeň. Skúšala som ho ignorovať, skríknuť naspäť alebo povedať, aby išiel do druhej izby, prípadne že ja odídem, ale nič nepomáha – kričanie sa stále opakuje. Najhoršie je, že to náš malý syn to zle znáša, plače a už aj on kričí, keď sa mu niečo nepáči.

Ja som vyrastala v rodine, kde sa nekričalo (len veľmi zriedkavo), a teda možno som príliš citlivá. Muž si často nájde dôvod na krik, napríklad že ja alebo náš syn sme niečo urobili alebo neurobili a on je unavený. Potom niekedy ešte pridá, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?

 • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
 • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
 • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
 • Poradenské centrum Nádej (Bratislava): 0905 463 425, [email protected]
 • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
 • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
 • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
 • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
 • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
 • Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908,

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

 • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
 • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie