Denník N

Rozdielne platy mužov a žien: nestrieľajme po posloch

Ilustračné foto - Jumpstory.com
Ilustračné foto – Jumpstory.com

Štúdie ukazujú, že hlavným zdrojom nižšieho odmeňovania žien na trhu práce je materstvo. To je však úplne iný typ problémov než tie, ktoré rieši EÚ.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je analytik INESS

Na podnikateľov sa valí nová regulačná lavína. Ministerstvo práce sa chystá implementovať smernicu EÚ o rodovom odmeňovaní. Tá zavádza nové byrokratické povinnosti pre podnikateľov. Budú musieť informovať o kritériách, ktoré uplatňujú pri nastavovaní miezd v podniku, a zadefinovať platový postup, aby zamestnanec vedel, čo musí urobiť na získanie vyššej odmeny. Taktiež budú mať povinnosť informovať o priemernej mzde v rodovom členení, a to na jednotlivých pozíciách.

Tieto informácie budú súčasťou komplexných reportov, ktoré budú musieť zamestnávatelia pravidelne tvoriť a odovzdávať na kontrolu. V nich budú mať za úlohu napríklad zoradiť mzdy žien a mužov do pomyselného radu, rozdeliť ho na štvrtiny (tzv. kvartily) a v rámci nich skúmať, aké je zastúpenie pohlaví. Či je rovnaký podiel žien a mužov v štvrtine najlepšie zarábajúcich aj najhoršie zarábajúcich zamestnancov. A túto povinnosť budú mať už firmy nad 100 zamestnancov.

Ak tieto informácie a správy odhalia v akejkoľvek kategórii rozdiel v mzdách mužov a žien vyšší ako 5 percent a podnikateľ ho nebude vedieť vysvetliť, tak prichádzajú rôzne možnosti nápravy, konzultácie s ústredným monitorovacím orgánom až nakoniec sankcie. Veľkou zmenou je aj to, že ak sa nájde problém, dôkazné bremeno je automaticky na podnikateľoch. Oni musia v súdnych konaniach preukázať, že sa nedopustili diskriminácie.

Odraz objektívnych rozdielov

Hlavným argumentom za vznik tejto novej mašinérie sú štatistiky, ktoré hovoria o tom, že ženy v EÚ zarábajú o 12,7 % menej než muži. Na Slovensku je to 16,6 %. Toto mediálne populárne číslo má však veľké štatistické nedostatky. Vzniká totiž jednoduchým spriemerovaním všetkých miezd žien a mužov bez ohľadu na to, ako dlho pracujú, na akých pozíciách, v akých sektoroch, s akými skúsenosťami a tak ďalej. Keď sa porovnania očistia aspoň o niektoré tieto faktory, tak veľká časť rozdielu v odmeňovaní mužov a žien zmizne.

Napríklad podľa Gender Pay Gap Reportu (GPGR) bol za rok 2024 rozdiel medzi platmi mužov a ženami 17 %. Keď však tento rozdiel očistili o rôzne špecifiká práce, poklesol na 1 %. Iné výskumy prichádzajú s mierne rôznymi číslami, ale trend je jednoznačný pri všetkých. V čase rozdiely medzi platmi mužov a žien klesajú, a keď ich očistíme o rôzne objektívne špecifiká, poklesnú na minimum.

To potvrdzujú aj napríklad štúdie z digitálnej ekonomiky, kde máme najpresnejšie a najkomplexnejšie dáta. Napríklad na platforme Uber objavili výskumníci rozdiel v platoch 7 % v prospech mužov. Ale keď hľadali príčinu, tak tá nebola v diskriminácii, ale v tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Platy

Komentáre

Teraz najčítanejšie