Denník N

Kanibal, sériový vrah a môj priateľ. Výnimočná česká krimi sa pýta, prečo zlo treba pochopiť

Zľava Daniel Heriban ako advokát Žabimajerský, Petr Uhlík ako vrah Ladislav Hojer a Petr Lněnička v úlohe kriminalistu Jiřího Markoviča. Foto - Voyo
Zľava Daniel Heriban ako advokát Žabimajerský, Petr Uhlík ako vrah Ladislav Hojer a Petr Lněnička v úlohe kriminalistu Jiřího Markoviča. Foto – Voyo

Voyo ponúka mimoriadnu českú krimi o skutočnom sériovom vrahovi, ktorý v 70. a 80. rokoch brutálnym spôsobom zavraždil minimálne päť žien.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text obsahuje spojlery.

Keď Netflix v roku 2017 zverejnil seriál Mindhunter: Lovci myšlienok, zariskoval. Bude sa komerčný divák pozerať na zvláštnych agentov v oblekoch, ktorí vedú s vrahmi nekonečné rozhovory, aby pochopili ich motívy?

Režisér David Fincher však prekopal seriálové šablóny, žáner true crime osviežil odvážnymi prvkami a Mindhunter sa stal televíznou udalosťou sezóny.

Nepotreboval krv a akciu, upútal temnou retro atmosférou, štýlovou réžiou a viac než o zločine bol o jeho podstate.

Obe série som videl trikrát, niektoré scény násobne viac.

Málokto totiž dokázal narušiť náš plytký obraz o sériových vrahoch tak ako Fincher, ktorý sa im venuje aj v kultových filmoch SedemZodiac.

Odpor, empatia, fascinácia. A zvrátený vzťah?

Štyri kľúčové prvky precízne tematizuje nielen Fincherov seriál, ale aj nová česká kriminálna miniséria Metóda Markovič: Hojer o bizarnom vzťahu legendárneho kriminalistu Jiřího Markoviča a kanibala Ladislava Hojera.

Seriál však Finchera nekopíruje, naopak. Je remeselne mimoriadne dobre zvládnutý, moderne vystavaný a napätie buduje nevšednými prvkami.

Kriminalisti v ňom vyzerajú skôr ako socialistickí tatkovia s fúzikmi a bokombradami, ktorí najťažšie zločiny neriešia v priestoroch FBI, ale pri piatom pive v zafajčenej krčme.

Aj portrét uzavretého Hojera je v kontexte seriálovej tvorby ukážkový a pripomína, prečo vraha nestačí odsúdiť, ale treba sa ho pokúsiť aj pochopiť.

Ako naznačuje Irena Hejdová z českého Deníka N, v súvislosti s nedávnou masovou vraždou na pražskej filozofickej fakulte sa možno pýtať, či by sme práve teraz mali nazerať do hláv ďalších vrahov.

Hejdová však o Metóde Markovič píše ako o českom seriáli roka a pripomína, že pre podobný projekt nikdy nebol vhodnejší čas.

Petr Uhlík (v strede) v úlohe vraha Ladislava Hojera a Petr Lněnička (vpravo) ako kriminalista Jiří Markovič. Foto – Voyo

Záleží na tom, kto počúva

Dynamiku bizarného vzťahu vyšetrovateľ – kanibal ukazujú desivé scény, keď Hojer opisuje brutálnu vraždu študentky v nočných uliciach Brna. Podstatná je aj reakcia Dana Heribana (v úlohe advokáta Žabimajerského), pre ktorého to bola posledná seriálová rola.

Hojer študentku najskôr

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie