Denník N

S Čaputovou odíde aj výrazný zelený hlas. Korčok prírodu veľmi nespomína, Pellegrini necháva koaličných partnerov ju deštruovať

Zuzana Čaputová ako aktivistka proti pezinskej skládke v roku 2008 a teraz už ako prezidentka. Foto – TASR, N – Tomáš Benedikovič
Zuzana Čaputová ako aktivistka proti pezinskej skládke v roku 2008 a teraz už ako prezidentka. Foto – TASR, N – Tomáš Benedikovič

Prezident má priestor upozorňovať na ochranu prírody a životné prostredie, vracať zákony alebo ich napadnúť na Ústavnom súde. Zuzana Čaputová napríklad nepodpísala zákon o EIA a odmietla vymenovať Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zuzana Čaputová si v roku 2016 v San Franciscu prevzala medzinárodnú cenu Goldman Environmental Prize, ktorá sa označuje za „zelenú Nobelovu“ cenu. Získala ju za svoje dlhoročné komunitné a právne líderstvo v kauze Pezinská skládka.

Čaputová ako právnička mimovládnej organizácie Via Iuris zastupovala obyvateľov mesta Pezinok a bola jednou z vedúcich osobností v občianskej iniciatíve Skládka nepatrí do mesta. Oproti nim stál podnikateľ Ján Man a jeho syn Ján Man mladší, ktorý ako nominant Smeru šéfoval krajskému stavebnému úradu. Za investora vystupoval aj Marián Kočner.

Ľahko pochopiteľný a autentický príbeh s dobrým koncom zrejme prispel k tomu, že Čaputová vyhrala prezidentské voľby a porazila kandidáta Smeru, eurokomisára Maroša Šefčoviča.

V ochrane životného prostredia pokračovala aj v úrade. Na svojej oficiálnej stránke prezentuje ako tri hlavné oblasti, ktorým venuje zvýšenú pozornosť, spravodlivosť, sociálnu politiku a životné prostredie. Ochrana životného prostredia podľa nej už nemôže zostávať v politike len okrajovou témou.

Čo sa s týmito témami stane, keď bude prezidentom Ivan Korčok alebo Peter Pellegrini? A čo vieme o ich zelenom programe?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Ochrana prírody

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Životné prostredie

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie