Denník N

Syndróm dráždivého čreva život neskráti, ale dokáže ho veľmi znepríjemniť, hovorí odborník

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Máte dlhodobé bolesti brucha, problémy so stolicou, ale lekári vám nezistili žiadne ochorenie? Môžete trpieť syndrómom dráždivého čreva (IBS, skratka z anglického irritable bowel syndrome). Gastroenterológ Vladimír Kojecký hovorí, ako sa toto ochorenie typické pre západnú civilizáciu prejavuje aj ako sa lieči.

Môžete na úvod vysvetliť, čo je syndróm dráždivého čreva?

Syndróm dráždivého čreva je ochorenie funkčného charakteru. To znamená, že my lekári nedokážeme u ľudí s týmto ochorením na čreve nájsť zmeny ako napríklad zápal, nádor, a napriek tomu nie je v poriadku.

Pacienti, ktorí absolvujú vyšetrenia, sú často prekvapení, že im ani pri kolonoskopii nič nenájdeme. Myslia si, že im nikto neverí, že majú problémy, keď sa „tam“ nič nenašlo. Nie je to tak. Jedno z diagnostických kritérií dráždivého čreva predpokladá vylúčenie ochorení s podobnými príznakmi, teda že pacientovi nič iné nie je.

Dráždivé črevo je ochorenie alebo skôr skupina viacerých porúch, ktoré vedú k zmene fungovania čreva. Dráždivé črevo dokáže pacientom život veľmi znepríjemniť, ale neskráti im ho. Preto majú niekedy chorí ľudia pocit, že sú na okraji starostlivosti a lekári uprednostňujú pacientov s inými problémami.

Ako sa tieto poruchy prejavujú?

Dráždivé črevo má niekoľko typických príznakov: dlhšie trvajúce zmeny vo frekvencii a konzistencii stolice, diskomfort až bolesti brucha. Typické je, že problémy sa po stolici zmenšujú.

Môžu mať ľudia tieto prejavy rôzne? Niekto má skôr zápchu, niekoho iného zase trápia hnačky…

Áno, tie prejavy sú rôzne. Podľa prevládajúcich problémov rozoznávame štyri skupiny chorých.

V prvej skupine sú pacienti, u ktorých prevláda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Rozhovory

Zdravotníctvo

Zdravie

Teraz najčítanejšie