Denník N

My muži preceňujeme našu svätú živiteľskú rolu, buďme radšej pri deťoch, kým sú malé, vraví Petr z Ligy otvorených mužov

Josef Petr. Foto - Gabriel Kuchta, Deník N
Josef Petr. Foto – Gabriel Kuchta, Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Otcovia v plienkach je seriál rozhovorov o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára, v ktorom s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom. Rozhovory budú vychádzať týždeň po týždni v Denníku N, nájdete ich aj v podcastovej forme v aplikácii Denníka N či na Spotify či Apple podcastoch. Sledovať ich môžete aj na Instagrame. Všetky vydania nájdete na stránke Otcovia v plienkach, na ktorej si môžete zapnúť aj odber upozornení na nové vydania e-mailom.

Keď sa muž stane otcom, je to možno najväčšia zmena jeho života. Zrazu sa musí na svet pozerať aj cez perspektívu niekoho iného.

Josef Petr pracuje v českej Lige otvorených mužov, kde organizujú aj semináre s otcami.

„Veľmi často sa opakujú rovnaké vzorce: mám málo času na seba, potláčam sám seba do úzadia a nerobí mi to dobre. Potom sa často objavuje i to, že do úzadia ide aj vzťah s partnerkou,“ hovorí Petr, ktorý organizáciu v minulosti viedol.

Aktuálne pracuje tri dni do týždňa, ďalšie dva je s dvojročnou dcérou a stáva sa mu, že po štyroch dňoch s dcérou sa teší do práce. „A vôbec sa za to nehanbím,“ tvrdí, no dodáva:

„Každý spoločne neprežitý deň, každé nevyrieknuté slovo, každý večer, keď s nimi nie sme, sú momenty, keď o ne prichádzame doživotne. Nechcem vytvárať tlak, ale je to tak. Ak utekáte z domu do práce, prichádzate o život svojich detí. Samozrejme, tento odkaz je pre neaktívnych otcov – aktívnych by som skôr pribrzdil, nech premýšľajú o tom, ako sa starať aj o seba.“

Je niečo, čo vám chýba zo života pred tým, ako ste mali deti?

Nemôžem sa tváriť, že rodičovstvo je prechádzka ružovou záhradou. Niektoré svoje potreby musíte zatlačiť do úzadia, inak to asi nejde. Aspoň tie základné si, samozrejme, otec musí napĺňať. Ak to nebude robiť, nebude stáť za nič ani ako rodič. Veľa vecí však musí počkať, lebo časovo a energeticky sa nedajú zvládnuť. Napríklad ja by som pokojne každú stredu chodil s kamarátmi do krčmy, ale dá sa to len raz za mesiac či dva. Večer by som si čítal knihy, nie detské rozprávky. Už pre seba nemám neobmedzený čas. Rodičovstvo mi však pomohlo efektívnejšie využívať čas, ktorý mi zostáva.

Čo ak má rodič malého dieťaťa pocit, že to také náročné bude navždy?

Je dôležité riešiť to. V Lige otvorených mužov robíme semináre pre otcov, ktoré sú zamerané napríklad na zlaďovanie času s rodinou, v práci a pre seba. Mapujú si na nich štyri segmenty: rodina, práca, ja a komunita (rodina, priatelia či verejnoprospešná činnosť). Veľmi často sa opakujú rovnaké vzorce: mám málo času na seba, potláčam sám seba do úzadia a nerobí mi to dobre. Často sa objavuje aj pocit, že do úzadia ide vzťah s partnerkou.

Rodičovstvo je však taká veľká zmena, že bez potlačenia niektorých potrieb to nepôjde. Treba sa tomu proaktívne a vedome venovať napríklad tak, že si to zmapujeme a opíšeme, alebo sa o tom bavíme s partnerkou, či ideme niekam, kde nám o tom pomôžu premýšľať. Napríklad na párovú psychoterapiu. Skrátka nech si každý hľadá svoju cestu.

Je strašné klišé, že v lietadle si najprv musíte nasadiť kyslíkovú masku vy, aby ste mohli pomôcť ostatným. Klišé sú hlúpe, kým nie sú pravdivé, a toto pravdivé je. Keď rodičia nemajú dobrý vzťah, ani ich rodičovstvo často nestojí za nič. Neexistuje ideálny pár, ktorý rodičovstvo neovplyvní. Preto sa o to musia starať ako jednotlivci aj ako pár.

Je logické, že viac času na aktivity má pri úplne malých deťoch muž. Napríklad v situácii, keď večer ešte nevie uspať dieťa, ide na futbal. Čo ak má výčitky, že radšej aj tak mohol zostať doma?

Je dôležité zamyslieť sa, prečo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Otcovia v plienkach

Rodičovstvo

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie