Denník N

Newsfilter: Rozuzlenie nebude, problém nakoniec rozťali u Žilinku

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský sa v auguste 2021 dostal z väzby na slobodu. Zavretý bol pol roka. Stíhajú ho pre korupciu. Foto N – Martina Koník
Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský sa v auguste 2021 dostal z väzby na slobodu. Zavretý bol pol roka. Stíhajú ho pre korupciu. Foto N – Martina Koník

1. Tvária sa ako suveréni, ale chcú byť vazali. 2. Vláda našťastie nie je celá krajina. 3. Už zostanú len dve verzie vojny v polícii. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Vazali z vlastnej vôle

Nie je to už žiadne prekvapenie, ale stále zamrzí. Na stretnutí šéfov diplomacií V4 sa opäť ukázal zásadný rozpor medzi dvomi dvojicami členských štátov. Kým poľský minister zahraničia Radosław Sikorski povedal, že jeho krajina prispeje k českej iniciatíve nakúpiť pre Ukrajinu muníciu v tretích krajinách finančne aj logisticky, Slovensko a Maďarsko sa k akcii, ktorú podporuje 18 krajín, nepridajú.

Zásadný rozdiel sa ukázal už v predvečer samitu, keď sa Sikorski v Prahe neformálne stretol s českým ministrom Janom Lipavským. Ten okrem iného hovoril o tom, že Európa je ohrozená, na čo treba reagovať, i to, že je hrdý na to, že Česko a Poľsko sú lídrami v podpore Ukrajiny, pretože z histórie „veľmi dobre vedia, že ruský imperializmus sa na Ukrajine nezastaví“.

Samozrejme, že o tom dobre vedia aj mnohí iní ľudia vo zvyšných dvoch krajinách V4, akurát ich aktuálni predstavitelia nereflektujú realitu vojny a zodpovednosti za ňu, ale naskočili a sami silne prispievajú k snovým predstavám o mieri, ktorý vraj nastane tak, že Ukrajina nedostane už žiadne zbrane a muníciu. No a, samozrejme, vždy zaznie aj veta, že konflikt nemá vojenské riešenie, a preto treba rokovať.

Po tomto A však nikdy nezaznie B,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Juraj Blanár

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Úrad špeciálnej prokuratúry

Komentáre

Teraz najčítanejšie