Denník N

Týždňový newsfilter: Volebná noc zatiaľ bez spevu. Toto určite nebol Ficov plán

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. O víťazovi nie je rozhodnuté. 2. Harabin prehral. 3. Šutaj Eštok môže ľudí aj vystrašiť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. O víťazovi nie je rozhodnuté

Do druhého kola prezidentských volieb postúpili tí kandidáti, ktorým to predpovedali prieskumy verejnej mienky – Ivan Korčok a Peter Pellegrini. Prekvapenie je len, v akom poradí a s akým rozdielom.

Prvé kolo vyhral Ivan Korčok so ziskom 42,5 percenta, čo je o 5 a pol percentného bodu viac, ako bol výsledok Petra Pellegriniho. Takýto veľký rozdiel a navyše v prospech opozičného kandidáta nenaznačovali čísla ani jedného zo serióznych prieskumov.

Vysvetlením by mohla byť vyššia účasť, voliť prišlo 51,91 percenta občanov, čo je najviac v prvom kole od roku 1999, keď kandidoval Vladimír Mečiar.

Ivan Korčok vyhral vo veľkých mestách vrátane Banskej Bystrice, odkiaľ pochádzajú obidvaja postupujúci do druhého kola, ale napríklad aj v baštách KDH na Orave, Spiši či v Ružomberku. V Bratislave získal Korčok 66 percent.

Ani u Maďarov to Pellegrini nemá isté

Mierne prekvapivé sú aj výsledky na južnom Slovensku, o ktorom Peter Pellegrini predpokladal, že bude väčšinovo jeho. Korčok vyhral v okresoch Galanta aj Šaľa. V Dunajskej Strede síce vyhral šéf strany Aliancia Krisztián Forró, ale Korčok bol druhý a získal tam 33 percent hlasov.

Samotný Forró získal vo voľbách 2,9 percenta, a ako upozornil šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay, je to ešte menej, ako získal Béla Bugár v roku 2019, teda v čase, keď už bol porazený politik.

Ak teda aj predseda Aliancie Forró podporí v druhom kole Petra Pellegriniho, s ktorým ide ako prvým rokovať, neznamená to, že má predseda Hlasu medzi maďarskými voličmi vyhraté.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Komentáre

Teraz najčítanejšie