Denník N

Drogy, covid a všetko dokopy. Zisťovali sme, prečo je to s bezdomovectvom v USA až také veľmi zlé

Katia a Michael, pár bez domova v San Franciscu. Foto N - Pavol Štrba
Katia a Michael, pár bez domova v San Franciscu. Foto N – Pavol Štrba

Na začiatku mal Michael depresiu. Začal brať drogy a priveľa liekov proti bolesti, až skončil na ulici v San Franciscu. Toto kalifornské mesto zažíva jeden z najväčších nárastov ľudí bez domova.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predrať sa plynule pešo centrom amerického San Francisca vie byť, zvlášť večer, prekvapivo ťažká úloha.

Na americké pomery sú tu chodníky široké, podobne ako v bežnej európskej metropole vrátane Bratislavy (a oveľa veľkorysejšie ako inde v Amerike).

Ale davy turistov hrnúcich sa vo večerných hodinách do miestnych reštaurácií, barov či supermarketov musia často kľučkovať medzi niečím, čo v našich podmienkach nevidíme tak často – nespočetným množstvom stanov rozostavaných rovno na betóne určenom chodcom.

Samozrejme, stany neobývajú turisti, ale ľudia bez domova. San Francisco v tom nie je výnimočné.

Boli sme sa pozrieť na viacerých miestach v Spojených štátoch, kde krízu bezdomovectva cítiť najviac. Najbohatší americký štát Kalifornia ju pociťuje kriticky už niekoľko rokov, ale platí to aj pre opačný koniec krajiny. Takmer na každom kroku aj v hlavnom meste Washingtone vidno, že niečo v tejto krajine nejde správnym smerom.

Prečo Spojené štáty prechádzajú takou krízou bezdomovectva, sa nedá vysvetliť uspokojivo v jednej reportáži. Presné odpovede na to, prečo to tak je, nepoznajú zatiaľ ani odborníci.

V skratke sa však dá povedať, že jej hlavnou príčinou je kombinácia opiátovej krízy, ktorú „dorazil“ covid, a stúpajúcej inflácie. Ostatné dovysvetlia grafy a najmä ľudia na ulici, s ktorými sme sa rozprávali.

Pozrite si videoreportáž o bezdomovcoch v Kalifornii:

Stupnica bolesti: ibuprofen, fentanyl, heroín

Jedným z vysvetlení je už spomínaná pandémia covidu, na ktorej konci sa všetko výraznejšie zhoršilo.

S ňou súvisí takzvaná opiátová kríza, ktorá by nebola taká zásadná, ak by desiatky miliónov bežných Američanov stále mali zdravotné poistenie. Ich jedinou „zdravotnou starostlivosťou“ je totiž často iba branie liekov na bolesť. Je to oveľa lacnejšie a najmä dostupnejšie než platiť si drahé diagnózy.

V praxi to prebieha takto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Protesty v USA

Svet

Teraz najčítanejšie