Denník N

Chcete hrať na bicích nástrojoch? Michal Fedor radí, ako začať, a odporúča aj dobré video školy a aplikáciu na ladenie bubnov

Michal Fedor. Foto - archív Michala Fedora
Michal Fedor. Foto – archív Michala Fedora

Hra na hudobnom nástroji má vynikajúci vplyv na rozvoj mozgu. Je to zatiaľ jediná činnosť, pri ktorej zapájate vizuálny, pohybový aj sluchový aparát, vysvetľuje virtuóz v hre na bicie nástroje.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Michal Fedor (1992) je virtuózom v hre na bicie nástroje, hral s Ondrejom Kandráčom, Petrom Lipom, Milanom Lasicom, Janou Kirschner, SĽUK-om, Robom Opatovským, Iconitom a v množstve ďalších zaujímavých projektov. Šestnásť rokov vyučuje hru na bicie nástroje v školách aj súkromne.

Každý sa môže naučiť hrať na bicích nástrojoch? Alebo niektorým ľuďom reálne chýba rytmus a je zbytočné, aby to skúšali?

Moja skúsenosť ako hráča aj pedagóga je, že naučiť sa hrať do istej miery dokáže každý, kto je ochotný cvičiť. Jasné, že v tom hrá rolu aj vnútorná predispozícia, niekto sa učí rýchlejšie a iný pomalšie, niekto to dotiahne na profesionála, inému stačí úroveň zábavovej kapely, kde búcha valčíky a polky; ďalší je spokojný, ak si môže zabúchať sám doma v garáži.

U nikoho to však nedokážem zhodnotiť vopred, lebo ak niekomu zadám úlohu a on ju zvládne, netuším, koľko času tomu musel sám venovať. Mám žiakov, ktorí dostanú úlohu a zvládnu ju priamo na hodine. A mám aj takých, ktorí sa snažia, cvičia, ale ani po troch mesiacoch sa výrazne neposunú.

Podstatný je teda cieľ – pre radosť sa dokáže naučiť hrať každý. Dokonca to aj odporúčam, keďže sa preukázalo, že hra na hudobnom nástroji má vynikajúci vplyv na rozvoj mozgu. Je to zatiaľ jediná činnosť, pri ktorej zapájate vizuálny, pohybový aj sluchový aparát. Keď totiž čítate hudobný materiál, viete, že ho musíte uplatniť v pohybe rúk a nôh. To vyvoláva zvuk, pričom svojím sluchom kontrolujete, či sa zhoduje s obrazom, ktorý ste si prečítali napríklad v notách.

Na hranie človek potrebuje základnú súpravu bicích. Na výber sú akustické aj elektrické. Ktoré si kúpiť?

Záleží na situácii, v ktorej sa človek nachádza. Ak žije v paneláku a nemá žiadny súkromný priestor, kde môže robiť hluk a rušiť nočný pokoj, asi by si mal vybrať elektrické bicie. Zároveň dodávam, že osobne elektrické bicie vôbec neodporúčam. Mala by to byť len posledná, krajná možnosť, keď už to fakt inak nejde. To už je lepšie nájsť si a prenajať priestor na akustické bicie.

Prečo?

Na elektrických bicích sa nikdy poriadne nenaučíte, ako správne udierať, ako vytvárať zvuk. Je to len plocha na udieranie, ktorá prijíma signál, a ten je stále rovnaký – či udriete správne, alebo nesprávne. Pri akustickom nástroji sa musíte naučiť rozvibrovať bubon správnym spôsobom, inak nedosiahnete požadovaný efekt. Pri akustických bicích je dokonca hneď počuť, či človek vie hrať, či ich ovláda alebo sa tak len tvári.

Ak je teda možnosť, treba si kúpiť akustickú súpravu. Lacnejšiu či drahšiu? Amatérsku či profesionálnejšiu, ak človek nevie, či pri tom vydrží?

Dnes si viete z druhej ruky zadovážiť solídnu súpravu na cvičenie za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hráme na N-ervy

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie