Denník N

Našu rodinu spája tisíc vecí, prečo by ju mala rozdeliť politika? Psychológ radí, ako prežiť rodinné hádky o voľbách

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dve kolá prezidentských volieb sú predelené veľkonočnými sviatkami, téme politiky sa na rodinných návštevách asi nebude dať vyhnúť. Psychológ a mediátor Dušan Ondrušek odporúča, ako zvládnuť debatu s príbuznými bez hádok.

„Ľudia v rodine by si mali vždy pripomínať – máme tisíc vecí, ktoré nás spájajú, od výzoru a mena až po rodinné zvyky. Prečo by sme mali jednej veci dať takú dôležitosť, že sa kvôli tomu rozhádame na život a na smrť? Žiadna vec za to nestojí.“

Pozor si treba dávať na alkohol, ktorý môže emócie vybičovať. Debata by sa podľa neho mala ukončiť pri akomkoľvek neslušnom prejave či znevažovaní druhého.

„Keď raz spustíme nekontrolovateľné spôsoby, ktorými ponižujeme jeden druhého, tak to nemá konca. Väčšinou to vyústi iba do väčšieho revanšu, ktorý skončí veľmi zle,“ hovorí Ondrušek. Prečítajte si aj viac rád od facilitátorky Zuzany Vasičák Očenášovej.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo si vyjasniť na začiatku rodinnej debaty o politike,
  • prečo Veľká noc nie je dobrý čas na politické presviedčanie príbuzných,
  • ako zvládnuť vlastný hnev a pri debate zachovať pokoj.

Dve kolá prezidentských volieb tentoraz predelia veľkonočné sviatky. Bol to podľa vás dobrý nápad – nastaviť takto volebné termíny? Bolo by lepšie, keby bola Veľká noc až po tom, čo už by sme mali voľby za sebou? 

Nikdy nie je šťastné, keď sa miešajú sviatky a pracovný program. Ale myslím, že či by boli sviatky predtým alebo potom, je to v zásade jedno. Aj tým, že prezidentskí kandidáti majú iné stratégie. Jeden je aktívny od prvého dňa, zvoláva zhromaždenia, kým druhý bol doteraz z hľadiska kampane pasívny. Zdá sa mi, že lepšia je tá prvá stratégia, teda čo najskôr a čo najintenzívnejšie vtiahnuť ľudí do diskusie.

Vyzerá to tak, že táto dvojtýždňová kampaň bude akčnejšia, ako doterajšie mesiace pred prvým kolom. Ivan Korčok má veľké mítingy a začína sa mobilizovať aj Peter Pellegrini. Ako to bude na ľudí cez sviatky pôsobiť? 

Nevidím žiadny možný scenár, ako nastaviť termín sviatkov a volieb, v ktorom by sa vzťahy medzi ľuďmi upokojili. Obávam sa, že sa vyostria, nech by sme robili čokoľvek. Treba sa pripraviť na to, že celospoločenský dosah bude veľký a ľudia budú nepokojní. Keďže rozdiel medzi kandidátmi je taký tesný, zopár percent, zintenzívňuje to celospoločenské napätie. Najbližšiu skúsenosť s tým máme z Čiech, a to v prípade minulých aj predminulých prezidentských volieb. Aj v prípade volieb Drahoš verzus Zeman, aj Babiš verzus Pavel, trvala tá nedobrá nálada alebo polarizácia v dôsledku diskusií skoro rok a štvrť.

Prečo je problém, keď je rozdiel medzi kandidátmi taký tesný? 

Polovica ľudí bude mať pocit, že prehrala a že sa musí ozvať. Druhá polovica ľudí bude síce šťastná, ale bude to iba tesné víťazstvo. Je to najdramatickejšia kombinácia pre celospoločenské nálady.

A ešte sa aj tieto skupiny môžu stretnúť počas Veľkej noci na rodinných návštevách. Nepomôže, keď sa ľudia s odlišným názorom rozprávajú osobne? V blízkom kontakte si nedovolia to, čo by si dovolili cez internet…

Hádky budú prebiehať vo všetkých podobách, naživo aj cez sociálne siete. V debate cez sociálne siete sa konfrontácia a agresivita spúšťajú ľahšie a rýchlejšie, ale obávam sa aj priameho kontaktu, kde môže dôjsť aj k fyzickým potýčkam.

Jedna aj druhá strana sú zo seba politicky znechutené. Nebolo by lepšie, keby cez sviatky už nemuseli rozoberať politiku a oddýchli si pri rozhovoroch o deťoch, vnúčatách, sadeniciach zeleniny? 

Vyrovnávanie sa s výsledkami volieb bude trvať dlho, neudeje sa to za týždeň. Nevidím však ako reálnu možnosť povedať si, že o politike sa nebudeme rozprávať, lebo je to nebezpečné a mali by sme si užiť Veľkú noc. Pochybujem, že by sa to podarilo, aj keby to ľudia úprimne chceli. Neverím, že sa to dá dosiahnuť. Dokonca časť ľudí vo voľnom čase začína viac špekulovať a rozoberať politiku.

Prečo sa to podľa vás nedá dosiahnuť, aj keby všetci chceli? 

Pretože obidve strany považujú voľby za kľúčové v zmysle, že ovplyvňujú všetky ďalšie životné situácie. Voľby budú vnímané konfrontačne. Aktivizovali sa už alternatívne siete, budú sa uplatňovať deepfakey, bude sa pracovať s hoaxmi. Žiaľ, nevidím žiadny signál, že by sa voľby a kampaň dali spracovať nejako kultivovane.

Čo to v rodinách môže cez sviatky spôsobiť? 

Vidíme viaceré deliace čiary u dvoch kandidátov. Jednoznačne väčšiu podporu jedného z nich u seniorov, pri druhom je u mladších ľudí. Ďalšou deliacou čiarou je vzdelanie, aj mesto verzus vidiek. Kombinujú sa viaceré rozdiely, ktoré sa budú prejavovať aj v rodinách, kde to môže vyvolávať väčšie napätie. Ďalší dôležitý moment je, že cez Veľkú noc sa tradične na návštevách viac pije. Alkohol je výbušný prvok, ktorý to iba zosilní. Z tohto hľadiska je to veľmi rizikové obdobie.

Má zmysel rozprávať sa v rodine o politike? Načo je to dobré? Alebo je to skôr tak, že sa tomu nedá vyhnúť? 

Myslím si, že má zmysel sa o tom rozprávať, len o tom nevieme hovoriť kultivovane a pokojne. Ale pestovať kultúrnu politickú debatu, vyjasňovať si, čo je pre nás dôležité z hodnotového a politického hľadiska, je významná úloha. Ale v tejto situácii pochybujem, že sa to bude blížiť štandardom kritickej a analytickej diskusie. To sa nebude diať.

Vidíte to celkom pesimisticky. 

Vidím to ostražito. Priznám sa, že mám veľké obavy, keď vidím, ako sa situácia vyvíja a k akej ešte väčšej polarizácii môže smerovať.

Môžu za to aj kandidáti, keď mobilizujú voličov a vyostrujú kampaň? 

Niektoré témy a poznámky kandidátov vyostrujú situáciu. Zdá sa mi absolútne nešťastné zaťahovať do toho tému vojny a hroziť, čo všetko sa stane. Je to hra s tým najzákladnejším strachom, a to je to veľmi nezodpovedné.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba v stredu ohlásil, že sa budú snažiť o ústavný zákon, ktorý by umožňoval strieľanie medveďov, ktoré sa priblížia na menej ako pol kilometra k obci. Minister práce Erik Tomáš zase hovorí, že ak vyhrá Ivan Korčok, vláda sa rozpadne a ľudia prídu o benefity. Spolu s vojnou je to ako frontálny útok na tie najzákladnejšie strachy ľudí. Ako vnímate, že sa v kampani otvárajú takéto témy?

Všeobecne platí, že strach je najsilnejší motivátor. Platí hlavne na ľudí, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2024

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie