Denník N

Maďarskí autonomisti volia Pellegriniho

Peter Pellegrini a Krisztián Forró na tlačovej konferencii. Foto - TASR
Peter Pellegrini a Krisztián Forró na tlačovej konferencii. Foto – TASR

Titulok tohto komentára by sa dal, pravda, napísať aj tak, že Slováci zvlášť na severe Slovenska Pellegriniho nevolia. Bolo by to asi prehnané, hoci dôvody na to sú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalým poradcom predsedu vlády

Znalci maďarských pomerov popularitu premiéra Viktora Orbána pripisujú aj tomu, že dokázal vo svoj prospech šikovne využívať sentiment historickej krivdy z takzvaného trianonského mieru z roku 1920. Ten, ako je známe, pre vtedajšie Uhorsko znamenal stratu území vrátane južného Slovenska. Do tohto kontextu zapadajú aj posledné udalosti, ktoré mali široký ohlas na Slovensku.

V roku 2021 vyšlo najavo, že Orbánova vláda má záujem kupovať nehnuteľnosti i pôdu na územiach susedných štátov, o ktoré prišlo Maďarsko po prvej svetovej vojne. Slovenská vláda to považovala za škandál. Na základe ráznej diplomatickej iniciatívy vtedajšieho ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka maďarský kabinet nakoniec zrušil svoje uznesenie o zriadení fondu na nákup poľnohospodárskej pôdy.

Takže jeden z dôvodov, pre ktorý sa Maďarská aliancia pod vedením Krisztiána Forróa a bývalého olaňáka Györgya Gyimesiho otočila ostentatívne chrbtom k prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčovi a vyjadrila podporu Petrovi Pellegrinimu, nachádzame v tomto takpovediac pôdnom kontexte. Zaujímavé – a čo straníci v Maďarskej aliancii prehliadajú – je, že ani Pellegriniho Hlas v tom čase nebol ticho. S obavou o územnú integritu Slovenska vyzval Hegerovu vládu, aby začala konať a riešiť vzniknutý problém s vykupovaním slovenskej pôdy maďarskou štátnou agentúrou. Padli pritom aj tieto „prorocké“ slová: „Národ, ktorý stratí vlastnú pôdu, postupne stratí aj vlastný štát,“ vyznal sa Hlas.

Šál a iné štuchance

Nákup historických pamiatok na južnom Slovensku však naďalej pokračuje, ale to už Pellegrini, Hlas a celá táto kriminálna vládna koalícia hádžu za hlavu. Teraz sa starajú hlavne sami o seba. V duchu reakcie Andreja Danka z októbra 2021. Ten

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maďarská aliancia

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie