Denník N

Odkryl stáročia skryté bohatstvo. Teraz uvažujem, čo s tým, vraví majiteľ hradu Čonkavár

Bartolomej Gönczy. Foto N - Peter Lázár
Bartolomej Gönczy. Foto N – Peter Lázár

Bartolomej Gönczy už siedmy rok spolu s odborníkmi obnovuje hrad v Kráľovskom Chlmci na východe Slovenska.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď je jasno, vraj odtiaľ vidno Východné Karpaty aj svetlá a strechy Užhorodu. Hrad Čonkavár v Kráľovskom Chlmci v okrese Trebišov sa podľa Bartolomeja Gönczyho nachádza na mieste, ktoré mu okolité dediny a mestečká v rovinatej krajine môžu len závidieť.

„Zaujímavé je, že keď ste vo vedľajších dedinách, od prvého stromoradia nevidíte nič. Z Čonkaváru máte na dosah celé okolie. Má to tu neskutočný potenciál,“ hovorí.

Bartolomej Gönczy pracuje v IT biznise, majiteľom hradu sa stal v roku 2017, keď ho kúpil za 120-tisíc eur. Jeho scenériu vtedy tvorila len zrúcanina v podobe dvoch zapustených stien do veľkého trávnatého kopca a pod ním boli zachované pivničné priestory, v ktorých si plánoval zriadiť vinárstvo.

Odvtedy však spolu s pamiatkarmi a historikmi uskutočnil rozsiahly archeologický výskum a hrad objavil v úplne inom svetle. Aj preto sa jeho pôvodné plány zmenili a teraz spolu s mestom, ktoré vlastní časť hradu a jeho okolie, uvažujú, ako Čonkaváru vrátia život a dajú mu novú náplň.

Počas šiestich rokov archeologického výskumu sa majiteľ s odborníkmi priblížil k úrovni pôvodného nádvoria areálu (na niektorých miestach museli odstrániť viac ako 4-metrové suťové závaly). Tieto mohutné vrstvy úplne zakryli a zmenili okolie objektu na nepoznanie. Foto N – Peter Lázár
Čonkavár. Foto N – Peter Lázár
Dá sa predpokladať, že Čonkavár mal vlastné/brániteľné nádvorie, hospodárske a iné obslužné budovy. Foto N – Peter Lázár

Nečakané objavy

„Nikdy nezačnite budovať vinárstvo s tým, že k nemu kúpite aj hrad. Jednoducho neviete, čo skôr,“ hovorí Bartolomej Gönczy, keď stojíme pred provizórnou bránou hradu. Hrad z 15. storočia bol v minulosti voľne prístupný, oplotiť si ho však musel po tom, čo sa pred siedmimi rokmi spustil archeologický výskum.

Ten pôvodne ani neplánoval. V čase, keď kupoval hrad,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Kultúra

Teraz najčítanejšie