Denník N

Spojené štáty čaká nebezpečný rok

Krajina, ktorú rozdelia výsledky volieb, sa nebude zameriavať a jednotne konať vo vonkajšom svete.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je predsedom americkej Rady pre zahraničnú politiku

Vo vyše 72 krajinách sa tento rok uskutočnia voľby, no žiadne z nich nebudú sledované dôslednejšie ako tie, ktoré prebehnú v novembri v Spojených štátoch. Koniec koncov, to, čo sa deje v USA, má vzhľadom na ekonomickú, vojenskú a diplomatickú silu Ameriky vždy obrovský vplyv. Krajiny v Európe i v indicko-pacifickom regióne sa spoliehajú na to, že USA zaručia ich bezpečnosť. Čakajú záruku, ktorú už trištvrte storočia nemali dôvod spochybňovať.

Navyše na rozdiel od väčšiny prezidentských volieb v americkej histórii ide o voľby, v ktorých rozdiely medzi dvoma hlavnými kandidátmi výrazne prevyšujú ich podobnosti. To isté možno povedať o tom, ktorá z týchto dvoch strán získa kontrolu nad senátom a snemovňou reprezentantov.

Stranícka politika

Nasledujúci rok však bude pre Ameriku a zvyšok sveta taký náročný vzhľadom na skutočnosť, že americká demokracia čelí viacerým prekážkam. Blízka budúcnosť sa skladá z troch odlišných fáz, z ktorých každá má svoje vlastné výzvy a nebezpečenstvá.

Prvá fáza už prebieha a bude pokračovať aj po 5. novembri. V čom je problém, vidíme už dávno: keďže stranícka politika určuje všetko, je takmer nemožné prijať dôležité právne predpisy. Vojenská pomoc Ukrajine bola pozastavená, pretože snemovňa reprezentantov kontrolovaná republikánmi ju podľa vzoru svojho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa odmieta schváliť. Tým ohrozuje dva roky úspešného odolávania ruskej agresii.

Republikánmi ovládaná snemovňa odmieta prijať aj legislatívu, ktorá by zlepšila bezpečnosť na južnej hranici USA, a to preto, lebo Trump sa zjavne domnieva, že prílev migrantov oslabuje podporu pre prezidenta Joea Bidena. Politická dynamika by tak mohla znemožniť, aby USA udržiavali – nehovoriac o jej rozširovaní – imigračnú politiku, ktorá tak veľmi prispela k hospodárskemu úspechu krajiny.

Volebné spory

Druhý odlišný súbor výziev bude nasledovať po volebnom dni. Pokojné odovzdanie moci, ktoré je charakteristickým znakom amerického systému, už nemožno brať ako samozrejmosť. 75-dňové okno medzi voľbami a inauguráciou by sa mohlo stať najnebezpečnejšou fázou nebezpečného roka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Komentáre

Teraz najčítanejšie