Denník N

Taliban: Keď ste proti ukameňovaniu žien, hovorí z vás Satan (Pod slnkom Jany Shemesh)

Afganské ženy na trhu kompletne zahalené v modrej afganskej burke sprevádza bojovník Talibanu. Foto - TASR/AP
Afganské ženy na trhu kompletne zahalené v modrej afganskej burke sprevádza bojovník Talibanu. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

situácia v Afganistane, kde opäť idú verejne popravovať ženy ukameňovaním, je extrémnym príkladom toho, ako sa postupná a ignorovaná erózia ženských práv končí najväčším tmárstvom. Píšem o tom v Téme týždňa, ale aj v rubrike Čo sa nepodarilo, kde upozorňujem na to, že na ženské práva má v OSN dohliadať – áno, čítate správne – Saudská Arábia.

V profile týždňa píšem o peruánskej prezidentke, ktorá má priveľa luxusných hodiniek na to, koľko vo svojom živote mohla zarobiť.

A ponúkam vám tip na zaujímavý seriál o americkej poetke Emily Dickinsonovej aj na rozhovor s režisérkou dokumentu o prvej slovenskej evanjelickej farárke.


Téma týždňa: Taliban sa Západu smeje do očí

Taliban ohlásil, že sa vracia k verejnému ukameňovaniu a bičovaniu žien za cudzoložstvo. „Môžete to nazývať porušovanie ženských práv, pretože je to v rozpore s vašimi demokratickými princípmi. Lenže je to tak, že ja reprezentujem Alaha a vy zastupujete Satana,“ odkázal líder afganského hnutia Hajbatulláh Áchúndzáda všetkým, čo by s tým mali problém.

To, že Taliban sa vracia k týmto drakonickým trestom, by nemalo byť prekvapením. Keď v lete 2021 opäť ovládol Afganistan, netajil sa tým, že chce krajinu voviesť do temných čias. Vtedy sa ešte neodvážil aplikovať stredoveké tresty, dnes má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Pod slnkom Jany Shemesh

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie