Denník N

Politika je pre deti

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Volala mi jedna z mojich dobrých kamarátok. Bola nasrdená. Jej dcéra prišla zo školy uplakaná, vydesená a mala milión otázok. V triede riešili, kto bude koho voliť. Kamarátkina dcéra povedala, že budú voliť Ivana Korčoka. Spolužiaci jej povedali, že ak to jej rodičia urobia, bude tu vojna a jej otec pôjde bojovať. Des.

Neviem, či je vlastne niečo horšie v hlave malého dieťaťa ako strach o rodiča. Neviem, o čom sa rozprávajú rodičia spolužiakov za zatvorenými dverami, ale toto nie je fér. Pre nikoho. Je to hlúposť, strach, neschopnosť pocítiť zodpovednosť za život svojej rodiny, nedostatok kritického myslenia či len zvedavosti, neschopnosť využívať Google, či čo do rici? Pardon.

Keď som bola malá, začala sa iránsko-iracká vojna a ja som nespávala, lebo som sa bála, že sa začne vojna aj u nás. Taká, ako mi rozprávala babička, a že môj ocko pôjde bojovať. Mala som doma zbalených obľúbených plyšiakov v deke, a keď mi mama povedala, aby som si to vybalila, skryla som to pod posteľ. Aj som bola čeknúť kočikáreň, či sa tam dá skryť, a skontrolovala som lekváre, ktoré mala v pivnici uskladnené naša suseda. Babka mi kedysi rozprávala, že sa skrýva v pivnici. Vždy keď som počula letieť lietadlo nad naším domom, bála som sa, že to je už vojenská stíhačka.

Asi som vtedy potrebovala, aby mi to niekto vysvetlil. Azda by som svoju malú hlavu nastavila tak, že pokiaľ mám dostatok racionálnych informácií, viem vďaka nim upokojiť svoje obavy. Nenapadlo mi opýtať sa, pátrať, nenapadlo mi, že moje domnienky neodrážajú realitu, a ani to, že keď sa hovorí o vojne, nemusí sa to týkať našej krajiny, nenapadlo mi otvoriť detský atlas sveta a pozrieť sa, kde je Irán a Irak, napadlo mi len to, že jeden susedkin lekvár by sa dal ochutnať aj bez vojny. Bola som super konšpi decko.

Ľudia mi na sociálnych sieťach veľmi často píšu, nech sa prestanem rýpať v politike, že sa mám radšej starať o deti. Záujem o politiku je staranie sa o deti. Považujem za svoju materinskú povinnosť starať sa o budúcnosť krajiny, v ktorej vyrastajú moje deti. Naše deti berieme do partie, keď ideme na protest či zhromaždenie, počúvajú s nami podcasty, a hoci len jedným uchom, čosi tušia a veľa sa pýtajú. Deti nie sú menejcenní ľudia, sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie