Denník N

Ivan Korčok ako symbol demokratického „my“

Ivan Korčok v Žiline. Foto N - Šimon Kern
Ivan Korčok v Žiline. Foto N – Šimon Kern

Korčok môže zohrať kľúčovú rolu pri budovaní dôvery medzi liberálmi a konzervatívcami.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ivan Korčok dokázal už teraz niečo, čo sa na Slovensku dlho nikomu nedarilo: stal sa v demokratickom tábore prirodzeným svorníkom medzi liberálnymi a konzervatívnymi voličmi. Je to nečakaný vedľajší efekt toho, že sa rozhodol súťažiť o Prezidentský palác ako občiansky kandidát.

Teraz sa tiež ukazuje, aké významné bolo rozhodnutie KDH nepostaviť vlastného kandidáta a osvojiť si Korčoka, čím sa pridalo k PS a SaS.

Spätne to vyzerá ako samozrejmosť, ale to býva častý omyl spätného pohľadu. Prvým krokom bola vôbec nie samozrejmá spoločná účasť týchto troch strán na protestoch. Práve ona umožnila neskoršiu zhodu na Korčokovi.

Teraz sa to javí tak, že Korčokovi dôverujú nielen voliči, ale aj samotní politici týchto strán. Je to dôsledok toho, že nie je kandidátom žiadnej z nich, čím sa mohol stať kandidátom všetkých troch.

V sobotu sa ukáže, či ho táto podpora vyniesla až do Prezidentského paláca, ale ak áno, Korčok môže zohrať kľúčovú rolu pri budovaní dôvery medzi liberálmi a konzervatívcami v ďalšom období. To je prvý krok k tomu, aby demokratický tábor dokázal v ďalších parlamentných voľbách nielen poraziť súčasnú vládnu koalíciu, ale aj zostaviť stabilnú vládu.

Aj toto je dôvod, prečo má zmysel dať v sobotu hlas Ivanovi Korčokovi. V prípade víťazstva totiž jeho mandát prekračuje obdobie súčasnej vlády, bude mať teda dôležitý hlas pri zostavovaní novej.

Smola Zuzany Čaputovej

Politika je často nespravodlivá. Zuzana Čaputová sa s najlepším úmyslom usilovala zmieriť rozhádanú spoločnosť, ale nemohlo sa jej to podariť.

Pred piatimi rokmi zvíťazila preto, lebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Prezidentské voľby 2024

Komentáre

Teraz najčítanejšie