Denník N

Bratislavu rozhneval výrub stromov v centre, podľa ochranárky sa o ne zle starali

foto N – Tomáš Benedikovič
foto N – Tomáš Benedikovič

Mesto dalo vyťať na Františkánskom námestí na historickom korze desať stromov. Mesto a aj ochrancovia prírody hovoria, že stromy zhnili a nedali zachrániť.

Bratislavská radnica vyťala v jadre historického centra na Františkánskom námestí desať stromov brestovcov. Správa sa okamžite šírila na sociálnych sieťach, ľudia nechápali, nadávali a rozčuľovali sa – v Bratislave padli ďalšie stromy, navyše v centre.

Mesto tvrdí, že boli choré a nebolo pre ne už záchrany. Nahradia ich novými, no už veľkými drevinami. Na Františkánskom námestí to bude desať dospelých hrušiek, na susednom Hlavnom námestí pribudnú štyri lipy.

Ak by ich nevyťali, pravdepodobne by spadli tak či tak, napríklad pri silnejšom vetre, hovorí aj aktivistka a mestská poslankyňa Katarína Šimončičová (Zmena zdola, DÚ). Podozrenie, že stromy na námestí nie sú úplne v poriadku, vzniklo ešte pred dvomi rokmi.

Silný vietor vtedy vyvrátil asi 20-metrový strom aj s koreňmi; našťastie, nikoho nezranil. A to bol ten strom zo všetkých na námestí najzdravší, hovorí Šimončičová. „Nemal diery, na pohľad bol zdravý. Mal však také korene.“

To môže byť aj odpoveď na kritiku verejnosti, že viaceré zo stromov nevyzerali byť choré a ani všetky odpílené pne, ktoré po nich zostali, nemajú kazy a choroby. V niektorých pňoch však dutiny vidno.

kolaz stromy
Primátor Ivo Nesrovnal ukázal na Facebooku, že stromy boli choré (vpravo), niektoré pne však mali drevo zdravé. Foto N – Tomáš Benedikovič a Facebook Iva Nesrovnala

Hniloba v rôznych štádiách

Zuzana Hudeková z kancelárie hlavnej architektky magistrátu vraví, že odborný posudok z jesene minulého roka potvrdil havarijný stav viacerých stromov a odporúčal zachovať len jeden za fontánou. Ten na námestí aj zostal.

Pred zimou stromom ešte orezali korunu, aby ich pod snehom nevyvrátilo.

„Aj vizuálnym posúdením boli na nich viditeľné rozličné defekty, ktoré potvrdili aj odborné posudky s prístrojmi.“ Hniloba v rôznych štádiách bola na mieste, kde sa končia korene a začína sa kmeň. „Pre statiku stromov je to najdôležitejšie miesto,“ vraví Hudeková.

Výrub bol potrebný aj podľa Šimončičovej, korene boli v zlom stave. Poškodiť korene podľa nej mohli napríklad aj pri dláždení námestia. „Keď ich vyberali bagrovou lyžicou, tak to išlo úplne ľahučko. Normálne pevné drevo tak ľahko neodstránite.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ešte jeden mohli nechať

Aktivistka tvrdí, že z vyťatých stromov mohli jeden nechať, no vydržal by podľa nej možno rok.

Ošetrovať prestarnuté a poškodené stromy podľa Hudekovej nemalo význam. Museli by ich podoprieť konštrukciami, čo sa však podľa nej robí napríklad pri mimoriadne starých a chránených stromoch, ku ktorým sa viažu historické udalosti. Dopĺňa, že aj stromy majú obmedzenú životnosť.

„V bežnej praxi je to najvyšší čas stromy obnoviť – čiže výrubom uvoľniť miesto na výsadbu stromom novým. V zahraničí sa obnova stromov robí pravidelne a systematicky, niekde sa obnovujú stromy, len čo dosiahnu vek 30-40 rokov. Ročne sa tak rúbu tisíce stromov a zároveň sa ďalšie tisíce vysadia,“ vraví Hudeková.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Stromy padajú v meste často

Spadnuté stromy v Bratislave nie sú nič výnimočné. Vlani v januári spadol strom pod návalom snehu na 7-ročného chlapca a zabil ho. V septembri sa strom zrútil na Štefánikovej ulici na trolejbus. Pred štyrmi rokmi spadol strom z prezidentskej záhrady na ulicu a vyhnitý strom v areáli reštaurácie v centre mesta.

Šimončičová mesto kritizuje, že sa o stromy nestará dobre a sú potom v zlom stave. Navyše zle komunikuje s ľuďmi, keď musí tie veľmi poškodené vyrúbať.

Pre zlý stav vyrúbe mesto aj 40 stromov na Námestí slobody.

 

Foto: Ako dopadli stromy a ako majú vyzerať nové

Námestie po výrube. Foto N - Tomáš Benedikovič
Námestie po výrube. Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Námestie pred výrubom. Foto - Facebook Kto nám vládne v Bratislave?
Námestie pred výrubom. Foto – Facebook Kto nám vládne v Bratislave?
Takto by malo vyzerať Františkánske námestie s novými stromami. Vizualizcáia - Facebook primátora Iva Nesrovnala
Takto by malo vyzerať Františkánske námestie s novými stromami. Vizualizácia – Facebook primátora Iva Nesrovnala
Budúce lipy na Hlavnom námestí. Vizualizácia – Facebook primátora Iva Nesrovnala

Slovensko

Teraz najčítanejšie