Denník N

Nevolíme mesiáša, ale prezidenta

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je vysokoškolský učiteľ a člen o. z. apeiron – ihs

Jedna z anekdot o pápežovi Jánovi XXIII. hovorí, že keď ho po voľbe uvidelo malé dieťa, povedalo, aký je škaredý. Pápež Ján XXIII., známy aj pre svoj humor, vraj odvetil, že je to už raz tak – voľba pápeža nie je voľba kráľovnej krásy. Bez ohľadu na to, či je táto anekdota doslovne pravdivá – a podotýkam, že ju možno dozaista aplikovať na akéhokoľvek pápeža s číslovkou či bez –, vtipne odhaľuje pointu akýchkoľvek volieb. Nie je to o kráse.

Predvolebné ankety môže človek vnímať ako sondáž preferencií a aj prienik do mentálnych bublín, ktoré sú bohaté na rôzne ideologické nuansy, požiadavky a naratívy.

Niekto odpovie, že bude voliť toho, niekto iného. „Áno – nie“ bodka. Niekto zdôrazní, že kandidáti majú také alebo onaké chyby, pre ktoré nie sú dokonalými, ale sú najlepšou možnou voľbou. Iní zasa zdôraznia, že voľby prezidenta majú menšiu váhu a možno ich ignorovať. Pre ďalších sú prezidentské voľby akousi diagnózou doby. Tá je zlá, pretože neexistuje žiaden ideálny kandidát, a ani oni nejdú voliť. Ten je za registrované partnerstvá, ale je aj za NATO. Onen je zasa proti čomukoľvek dúhovému, ale súhlasí v otázke smerovania Slovenska v zahraničnej politike. Ďalší je proti všetkému a ďalší už vy-hral (znova). Potom sú tu odpovede o tom, ako by bolo dobré, keby tento takto alebo ešte dačo. Furt dačo!

Ako hovorí zľudovená fráza, rozmohol sa nám tu taký nešvár, že voľba prezidenta nie je potrebná, lebo je to falošná dilema. Že sa ako kresťania nemáme nechať vmanipulovať do falošnej dilemy; nemáme podľahnúť morálnej panike a pod. Všetci kandidáti majú chyby. Podľa tejto podivnej stratégie je každé z možných riešení zlé a prezident, ktorého obraz v mysliach sa niektorým zlieva s parametrami kráľovnej krásy, poprípade nového spasiteľa, neexistuje.

Parametre krásy, ako to už býva, sú nezriedka subjektívne. Pravdou je, a hodno to opakovať, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2024

Komentáre

Teraz najčítanejšie