Denník N

Nechal mi diamanty. Marián Čekovský rozpráva, ako mu Milan Lasica vo svojich posledných mesiacoch poslal 11 textov

Marián Čekovský. Foto – Michal Smoleň
Marián Čekovský. Foto – Michal Smoleň

Hudobník Marián Čekovský nahral skladby s textami Milana Lasicu aj s košickými filharmonikmi.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa Marián Čekovský dozvedel o smrti Milana Lasicu (zomrel 18. júla 2021), hneď v ten deň išiel do štúdia a na rozlúčku s výnimočným umelcom nahral skladbu Anjel.

Neskôr prezradil, že Milan Lasica mu spolu s Anjelom – ktorý akoby predznamenal jeho odchod – v posledných mesiacoch svojho života postupne poslal jedenásť textov.

Po takmer troch rokoch výsledok odvysiela Dvojka RTVS na Veľkonočný pondelok 1. apríla o 20.35 h. ako záznam z koncertu v košickom Dome umenia.

Marián Čekovský v rozhovore hovorí:

  • prečo Milana Lasicu vnímal ako svojho druhého otca a čo s ním zažil;
  • ako sa vyrovnával s jeho smrťou;
  • ako Milan Lasica dával pointy do svojich textov;
  • čo si myslí o zamrznutom projekte Básnenie producenta Mareka Kučeru;
  • ako on komunikoval s dedičmi autorských práv.

Čo bude ďalej s vaším projektom po tom, ako koncert s filharmonikmi odvysiela RTVS?

Vzniklo podľa mňa veľké dielo a pevne verím, že to vyjde na DVD. Určite mám v pláne v budúcnosti urobiť aj nejaké turné s orchestrom. Takisto vznikne film zo zákulisia príprav koncertu v Dome umenia.

„Otca som stratil, keď som mal šesť rokov, teraz mi zomrel druhýkrát,“ povedali ste krátko po smrti Milana Lasicu. Kedy ste sa tak zblížili? 

So sestrou Ľubicou sme boli pred šiestimi rokmi v relácii Zlaté časy na RTVS. Moderovala to Elena Vacvalová a Milan Lasica ju dopĺňal ako glosátor. Tam som pocítil, že nás so sestrou má rád.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Milan Lasica

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie