Denník N

Vyhrá Pellegrini? Zase nastúpi mafia. Vyhrá Korčok? Bude Amerika. Boli sme v kraji Harabina

Krčma pri hrade v Kežmarku, koncová dedina Olšinkov, Vasil Cap z Runiny a kraj Štefana Harabina. Foto N – Andrej Bán
Krčma pri hrade v Kežmarku, koncová dedina Olšinkov, Vasil Cap z Runiny a kraj Štefana Harabina. Foto N – Andrej Bán

Na severovýchode Slovenska, kde mal v prvom kole Štefan Harabin najväčšie volebné zisky, sme sa voličov pýtali, či a komu dajú hlas v druhom kole. Boli sme v jeho rodisku – v Ľubici, okresnom Kežmarku a aj ďalej na východ v koncových dedinách, kde Harabin s prehľadom vyhral.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Koho budem voliť? Menšie zlo, Korčoka,“ hovorí iba zdanlivo prekvapujúco dôchodca Ján (62).

Sme v Ľubici pri Kežmarku, odkiaľ pochádza Štefan Harabin a má tu početné príbuzenstvo. V prvom kole tu vyhral Ivan Korčok so ziskom 37,6 percenta hlasov, druhý Harabin mal 32,6 percenta z 516 voličských hlasov.

V krčme írečito nazvanej Hashtag (aj so symbolom hashtagu na stene) sedím s dvomi Jánmi. Pred tým, než išli na dôchodok, boli remeselníkmi. Odlišujú sa tým, že jeden pije hrušku, druhý slivku. Hneď vedľa krčmy v strede dediny je kostolík.

„Tady to doplníme, nebo co, pánové?“ opýta sa mladá čašníčka. Od oboch Jánov sa dozviem, že je miestna, po česky hovorí iba vtedy, keď má dobrú náladu.

Ako volia tí, s ktorými Harabin hrával stolný tenis či futbal

Starší Ján (64) s Harabinom hrával kedysi pingpong. Vraj bol výborný obranár, čo celkom nesedí s tým, že v politike je útočník.

„Má hlavu, myslí mu to. Sme kamaráti, aj s jeho rodinou. Ale prekáža mi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie