Denník N

Ako Čekovský zhudobnil Lasicu a čo bude ďalej s projektom Básnenie?

Foto - Dominika Kentošová
Foto – Dominika Kentošová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak padne neporiadna vláda, tá nová lepšia nebude.

Túto vetu napísal Milan Lasica ako konkrétny príklad svojho životného skepticizmu. Pokračoval slovami: „Rád by som videl náš svet ružovo, zahodím čierne okuliare, no realita veľmi páli / vymením sklá za trochu bledšie (…) alebo kúpim zväčšovacie sklá – a bude lepšie vidno na nádej.“

Je to výstižná ukážka toho, prečo bol takým originálnym textárom, a zároveň ide o jeden z jedenástich textov, ktoré dal na zhudobnenie o generáciu mladšiemu Mariánovi Čekovskému. Výsledok ich spolupráce bolo možné pozerať na Veľkonočný pondelok večer na Dvojke RTVS.

K čomu sa dá gratulovať

Projekt s názvom Lasica píše Čekovskému sa naštartoval 18. decembra 2020 odoslanou správou „Ježiško, želám si text od M. L.“.

Odpoveď znela: „Poviem mu to“.

Potom bolo ticho až do 12. januára 2021, keď Čekovský odrazu dostal súbor s názvom Text 1.txt. Po jeho prosbe „Ešte“ následne dorazil Text 2.

Na ťahu bol muzikant.

Za deväť dní mal slová zhudobnené a poslal naspäť dve demonahrávky.

„To je veľmi pekné. Texty som písal ja?“ spýtal sa s typickým humorom Milan Lasica. Po muzikantovom ubezpečení, že áno, nasledovala klasická stručná glosa: „Gratulujem“.

To všetko sa dozvedeli televízni diváci zo záznamu ich komunikácie zverejnenom na úvod koncertu. Rovnaké slovo sedí aj pre celý projekt. Čekovskému skutočne treba zagratulovať, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Milan Lasica

Kultúra

Teraz najčítanejšie