Denník N

Vývoj bojov (768. deň): Zelenskyj otvorene hovorí, kedy môžu Rusi spustiť veľkú ofenzívu

Fotografia ruského ministerstva obrany z raketového útoku na ukrajinský cieľ. Foto - TASR/AP
Fotografia ruského ministerstva obrany z raketového útoku na ukrajinský cieľ. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Ukrajinský prezident varuje pred veľkou ruskou ofenzívou. Je reálna? A kedy? 
 • O aké zbrane má teraz najväčší záujem? Američania mu ich možno už tajne dávajú.
 • Rusi uverili propagande Kremľa, že za teroristickým útokom pri Moskve stál Kyjiv.
 • Koľko vojakov mesačne verbujú Rusi a kryjú tak svoje masívne straty?
 • Ukrajinci odrazili veľký ruský obrnený útok, Rusi prišli o 20 vozidiel. 
 • Graf dňa: Aké nové územie obsadili Rusi v marci.
 • Videá dňa: Ukrajinci útočili na údajnú výrobňu dronov; zásah francúzskou bombou v dedine Toneňke. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 1. apríla. Situácia na niektorých miestach už môže byť medzitým iná.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledných dňoch opísal scenár, ktorý hrozí Ukrajine, ak Spojené štáty neodblokujú sľúbenú vojenskú pomoc vo výške 60 miliárd dolárov. Pridal k tomu varovanie pred hrozbou novej ruskej ofenzívy, ktorá by mohla prísť už toto leto. Znamenalo by to, že pôjdeme späť a budeme ustupovať krok za krokom, hovorí.

Čoho sa obáva Zelenskyj? „Bez podpory USA nebudeme mať protivzdušnú obranu, rakety do Patriotov, rušičky pre elektronický boj, 155-milimetrové delostrelecké náboje,“ povedal v rozhovore pre Washington Post, pričom si zobral kus papiera a nakreslil malý graf.

Ak potrebujete denne 8-tisíc nábojov na ubránenie frontovej línie a máte napríklad len 2-tisíc, tak je podľa Zelenského nutné počítať s tým, že Rusi sa môžu dostať do veľkých miest. Ak nepodnikneme nové kroky a nepripravíme novú protiofenzívu, urobia to Rusi, varuje ukrajinský prezident.

Vývoj by tomu mohol nasvedčovať. Posledné týždne Rusi zintenzívnili raketové a dronové útoky na ukrajinské mestá, výrazne zasiahli energetickú infraštruktúru a vyčerpali ukrajinskú protivzdušnú obranu, ktorá Ukrajincom chýba aj na fronte. Len pri útokoch z 22. a 29. marca bolo ťažko poškodených päť zo šiestich elektrární najväčšieho súkromného dodávateľa elektriny DTEK.

Mohla by Ruská federácia tento tlak na Ukrajincov spolu s letným počasím bez blata a pri meškajúcej americkej (i európskej) pomoci využiť na väčšiu ofenzívu?

Kedy môže prísť ofenzíva podľa Zelenského, Economistu a veliteľa Pavľuka. Podľa ukrajinského prezidenta by Ruská federácia mohla rozbehnúť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie