Denník N

Regionálne príspevky pre učiteľky a učiteľov: dobrý úmysel, bezzubé riešenie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Text pripravilo Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická
a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov
výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Školy v niektorých častiach Slovenska už dlhšie zápasia s nedostatkom učiteliek a učiteľov. Týka sa to najmä veľkých miest a bohatších regiónov na západe krajiny. Najťažšia situácia je jednoznačne v Bratislave. Ak však v školách nebudú kvalifikované učiteľky a učitelia, deti len ťažko dostanú dobré vzdelanie.

Tento problém sa dosiaľ nijako neriešil. Až súčasný minister školstva Tomáš Drucker minulý mesiac predstavil návrh, od ktorého si sľubuje, že školy budú mať dostatok kvalifikovaných vyučujúcich. Rozhodol sa zaviesť takzvané regionálne príspevky. Vďaka nim budú učiteľky a učitelia v lokalitách s výraznejším nedostatkom vyučujúcich zarábať viac ako ich kolegovia v menej ohrozených častiach Slovenska.

Môže toto opatrenie naozaj pomôcť? Sú regionálne príspevky nastavené tak, aby vďaka nim mali školy na celom Slovensku dostatok vyučujúcich?

Nedostatok učiteliek a učiteľov je skutočný problém a treba ho riešiť

Najprv treba zdôrazniť, že nedostatok učiteliek a učiteľov je skutočný problém a že niektorých lokalít sa dotýka viac než iných. Naznačujú to napríklad údaje portálu Edujobs.sk o pracovných ponukách na pedagogické pozície.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie