Denník N

Namiesto precíznej operácie to vyzerá ako totálna mestská vojna. Novinári navštívili zničenú nemocnicu v Gaze

Pohľad na ruiny v areáli nemocnice al-Šífa. Foto - Lorenzo Tugnoli/Washington Post
Pohľad na ruiny v areáli nemocnice al-Šífa. Foto – Lorenzo Tugnoli/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše William Booth, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Najväčšia nemocnica v Gaze je zničená. Bojové buldozéry zasypali nádvoria pieskom. Budovy sú spálené. Všetko to páchne smrťou. Izraelské komandá sa odtiaľ stiahli v pondelok 1. apríla ráno za úsvitu.

Rozľahlý zdravotnícky areál, v ktorom sa nachádzali pôrodnice, operačné sály a pohotovostné služby, je po dvoch týždňoch intenzívneho útoku izraelských jednotiek bojujúcich proti militantom Hamasu takmer spustošený. Izrael tvrdil, že militanti sa zabarikádovali vo vnútri komplexu.

Predstavitelia izraelskej armády priviedli v nedeľu popoludní – krátko pred odchodom posledných špeciálnych jednotiek – do areálu niekoľko novinárov. Boli medzi nimi aj reportér a fotograf Washington Post.

Armáda novinárom poskytla len zúžený pohľad, no to, čo sme videli, bola skaza v masívnom meradle. Armádni cenzori neautorizovali našu reportáž ani fotografie.

Obrazovka v obrnenom transportéri. Foto – Lorenzo Tugnoli/Washington Post

Je ťažké vyjadriť dôležitosť nemocnice al-Šífa, v ktorej sa stretli dva naratívy tejto vojny.

Nemocnica slúžila ako hlavné útočisko a symbol odolnosti Palestínčanov. Izraelčania ju opísali ako riadiace centrum teroristov, ktorí využívali lekárov a pacientov ako ľudské štíty.

Zamestnanci, ktorí pracovali v nemocnici, hovoria, že sa chceli len starať o chorých a zranených. „Sme lekári: Našou prácou je liečiť ľudí. S týmto nemáme nič spoločné,“ vraví 31-ročný cievny chirurg Amr Fawzi Jedbah, ktorý sa s nami rozprával počas prvých dní izraelského útoku.

Keď sme vyšli z obrnených transportérov bez okien, ktoré nás priviezli na miesto, ako prvý sme videli piesok, a na chvíľu bolo ticho. Gaza – dnes skôr kopa trosiek než mesto – bola tichá.

Potom sme však počuli streľbu z ručných zbraní.

Všetko, čo sa dalo zničiť, je zničené

Miesto páchlo rozkladajúcimi sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie