Denník N

Čo robiť? 

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Rezignácia ani útek nikomu nepomôžu a iná možnosť ako spoločný odpor voči arogancii moci neexistuje.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Svet je zložitý, a priznajme si, rozumieme mu čoraz menej. Sledujeme svetové aj domáce udalosti a čoraz viac chápeme, že nie sme schopní zachytiť úplnú hĺbku pod sebou. Konšpiratívne vnímanie aspoň poskytuje jednoduché vysvetlenie – globálne sprisahanie. Môže nám pripadať smiešne, no súčasne si uvedomujeme, že ani s racionalitou ďaleko nezájdeme. Príliš sa nechytáme ani v reálnom svete, nieto ešte v prostredí umelej inteligencie a „deep fakeov“.

A čoraz častejšie si kladieme otázku, aká pravdivá je pravda. Izraelský historik a filozof Yuval Noah Harari v knihe 21 lekcií pre 21. storočie hovorí o novej ére tzv. postpravdy a pýta sa: „Čo spôsobilo, že sa vývoj náhle zvrtol a vznikla nová éra falše a klamu – internet, sociálne siete a nástup Putina a Trumpa?“

Konštatuje: „Homo sapiens si pravdu nikdy príliš necenil. Skutočnosť odnepamäti skresľovali náboženstvá aj politické ideológie. Falošný príbeh má pri vytváraní skupinovej lojality veľkú výhodu. Organizovať masy bez istej dávky mytológie nie je možné a realizmus veľa prívržencov neprivábi.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Martina Šimkovičová

RTVS za Machaja

Komentáre

Teraz najčítanejšie