Denník N

Nie zahraniční agenti, ale „organizácie so zahraničnou podporou“. SNS predložila zákon proti mimovládkam

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Neopakujte Orbánove chyby, vyzývajú koalíciu mimovládne organizácie v súvislosti so zákonom, ktorý predložili poslanci SNS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Skončila sa éra, keď v tejto krajine vládli mimovládne organizácie,“ vyhlásil ešte minulý rok v októbri premiér Robert Fico (Smer) a krátko po víťazstve v parlamentných voľbách avizoval, že presadí zákon, aby sa mimovládne organizácie s príjmami aj zo zahraničia označovali ako „zahraniční agenti“.

Návrh zákona napokon nepredkladá premiér ani jeho Smer, ale koaličná SNS. Prišla s ním krátko po tom, ako premiér Fico v rozhovore pre Štandard povedal, že situáciu okolo verejnoprávnej RTVS a mimovládok chce vláda vyriešiť do leta.

Boj proti mimovládnym organizáciám, ktoré koalícia považuje za nepohodlné, odštartovala Ficova vláda zrušením dotácií na projekty proti dezinformáciám či podporu ľudských práv. Ministerstvo spravodlivosti vo februári zo dňa na deň zrušilo dotačnú výzvu, čím okrem „politických“ mimovládok ohrozilo aj fungovanie linky dôvery či aktivít organizácií na pomoc ľuďom s mentálnym či fyzickým postihnutím.

Teraz koalícia pristupuje k legislatívnym zmenám. Už na aprílovej schôdzi sa poslanci budú zaoberať návrhom SNS, ktorý chce mimovládky s príjmom zo zahraničia jasne označiť – nie však nálepkou „zahraničný agent“, ale označením „organizácia so zahraničnou podporou“.

Koho chcú označovať

Toto označenie by mali mať všetky organizácie, ktorých príjmy zo zahraničia za jeden kalendárny rok presiahnu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Ficova vláda

SNS

Slovensko

Teraz najčítanejšie