Denník N

Prvovoliči po prvom kole: Korčok vystrkuje rožky, Pellegrini si lietadlo obhájil a Harabin nech už radšej nikoho nepodporuje

Foto - Tomáš Benedikovič / Denník N, TV Markíza
Foto – Tomáš Benedikovič / Denník N, TV Markíza

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred druhým kolom prezidentských volieb sme sa znovu rozprávali s prvovoličmi, ktorí v prvom kole chceli voliť Štefana Harabina, Andrej Danka, Petra Pellegriniho aj Ivana Korčoka. Niektorí z nich si museli svoju voľbu nanovo premyslieť, keďže ich favorit do druhého kola nepostúpil.

Viacerí z piatich prvovoličov, s ktorými sme sa rozprávali tesne pred prvým kolom, hlasovali inak, ako ukazujú trendy zo študentských volieb. Tam v hlasovaní 24-tisíc stredoškolákov z celého Slovenska v prvom kole so 60 percentami zvíťazil Ivan Korčok, jednoznačne Pellegriniho porazil aj v druhom kole – 74 k 26 percentám.

Opäť sme sa spojili so štyrmi z nich, všetci sa zúčastnia aj druhého kola.

Oliver, ktorý volil Harabina, a Matej zo západného Slovenska, ktorý chcel dať hlas Dankovi, si teraz musia vybrať nového kandidáta. Eme z Nitry sa páči, že jej kandidát Korčok začal v diskusiách "vystrkovať rožky", a otravuje ju, že Pellegrini stále opakuje frázy o posielaní vojakov na Ukrajinu. Jakuba z Prešova by od voľby Pellegriniho neodradilo ani to, keby sa potvrdilo, že za falošným Korčokovým webom stoja ľudia z kampane jeho kandidáta.

So všetkými respondentmi sme sa spojili osobne dopoludnia a tesne popoludní 2. apríla 2024 a ich identitu poznáme. Požiadali však o zverejnenie len ich krstného mena bez fotografie.

Aké príbehy nájdete v tomto texte:

  • Oliver z Nitry: Pellegrini začal útočiť ako Korčok, ale v kampani nejde o pravdu ani morálku
  • Ema z Nitry: Korčok je stále slabší rečník, no Pellegrini točí len o vojakoch
  • Matej z Trnavy: Danko ma prekvapil, keď odstúpil, Pellegrini si lietadlo pekne obhájil
  • Jakub z Prešova: Ak by bol Pellegrini za Korčokovým falošným webom, nič by to u mňa nezmenilo

Pellegrini začal útočiť ako Korčok, ale v kampani nejde o pravdu ani morálku

Oliver, 18 rokov, okolie Nitry

Bývanie: s rodičmi
Škola: gymnázium v Nitre
Obľúbený predmet: dejepis, matematika, ekonómia
Obľúbená kniha: učebnice
Voľný čas: cvičenie a počítačové hry
Koho volil v 1. kole: Štefana Harabina
Koho bude voliť v 2. kole: Petra Pellegriniho

Čo povedal Oliver pred prvým kolom

Pre mňa je dôležité vyzdvihovanie rodiny, lebo v súčasnosti sa to odkladá nabok. Mojim konzervatívnym hodnotám zodpovedá Štefan Harabin. Jeho vyjadrenia o Putinovi vnímam skôr pozitívne, lebo je to veľmi zodpovedný vládca. Nemá ho však podporovať vo vojne. Harabina zvolím aj preto, že je to srandovný kandidát.

Najlepšie by bolo, keby sa prezidentkou stala žena, lebo by nás lepšie reprezentovala. Peter Pellegrini je niečo medzi konzervatívcom a liberálom. Ak vyhrá, Západ nás bude vnímať tak ako teraz cez Fica. To pre naše medzinárodné vzťahy nemusí byť dobré. No ak by vyhral Korčok, nereprezentoval by konzervatívnu väčšinu Slovákov a nastal by nepokoj.

S výsledkami prvého kola som spokojný, aj keď Štefan Harabin nepostúpil. Neprekvapilo ma to a očakával som to. V druhom kole budem určite voliť Pellegriniho, keďže moje názory sú niekde medzi jeho a Harabinovými.

V prieskumoch síce viedol Peter Pellegrini, no mám pocit, že liberáli v našej spoločnosti sú momentálne viac nahnevaní ako konzervatívci a nechcú, aby mala súčasná vláda aj prezidentskú funkciu. Dokázali sa teda lepšie zmobilizovať, lebo mali väčšiu motiváciu. Pellegrini navyše pred prvým kolom ešte nerobil takú agresívnu kampaň. Teraz sa to zmenilo. Predtým to vyzeralo tak, že iba Ivan Korčok spomínal Pellegriniho. Po prvom kole Pellegrini prestal hovoriť len o svojej kandidatúre a začal vyťahovať veci aj na Korčoka.

Politická kampaň jednoducho nikdy nebude ako z ideálneho sveta, kde sa každý venuje svojmu programu, neútočí na protikandidáta a je iba slušný a morálny. Okrem toho je to aj forma zábavy – keď váš obľúbený kandidát v debate argumentačne vyhrá, teší vás to. V politike sa nehrá na sto percent podľa pravidiel rovnako ako inde vo svete. Život nie je fér.

Pellegrini si po prvom kole uvedomil, že rovnaké napätie, aké bolo medzi liberálmi pred prvým kolom, lebo sa báli, že Korčok prehrá, teraz potrebuje vytvoriť medzi svojimi voličmi. Strach z toho, že to Pellegrini neotočí, ich môže motivovať, aby išli voliť. Buď vyhrá jednoznačne Pellegrini, alebo bude výsledok extrémne tesný. Jediný scenár, ktorý nepredpokladám, je, že by Korčok vyhral s veľkým náskokom.

Dobré je, že Pellegrini sa zameriava aj na minulosť Korčoka. Keď bol vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí, hájil názory premiéra, ktorý bol práve vo funkcii. Tie postoje boli často rozdielne, nekonzistentné alebo ich rýchlo menil.

Čítal som takisto o Pellegriniho kauzách. Korčok ho obviňuje, že stojí za vytvorením jeho falošného webu. Nemám na to jednoznačný názor, lebo iba ten, kto to urobil, vie, ako to naozaj bolo. Môže to byť súčasťou Pellegriniho kampane, aj keď to nebolo morálne správne. Ale v kampani nejde o morálku, lebo každý chce vyhrať. Na druhej strane si myslím, že ak by za tým bol Korčok a hodil by to na svojho protivníka, bol by to z jeho strany dobrý politický ťah.

Samozrejme, v prípade, že niekto z nich porušil zákon, mal by byť potrestaný. Nepredpokladám však, že sa to stane, lebo aj keby prišli na to, kto to vytvoril, asi to nebudú vedieť spojiť s konkrétnym kandidátom.

Kauzu s Pellegriniho lietadlom som úplne nepochopil. Neletel za štátne peniaze? Potom je to v poriadku. Jediné, čo si pri tejto úrovni bohatstva neviete kúpiť, je váš čas. A preto je to dobrá investícia. Rozumiem však, že je to neekologické a let z Bratislavy do Košíc môže pobúriť ľudí, ktorí nemajú veľa peňazí.

Peter Pellegrini vystúpil v Košiciach z lietadla a na parkovisku zamával fotografovi. Foto N – Peter Lázár

Keby som bol v hlave nejakého liberála, po debate v RTVS, kde boli všetci kandidáti, by mi oveľa viac vyhovoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie