Denník N

Slovensko sa nedelí na dobrých a zlých. Ľudí v strede dokonca poznáte

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je publicista a prekladateľ

Pred časom som sa ocitol v krčme v jednej stredoslovenskej obci. Bola to veľká obec. Krčma však bola malá. Jedna miestnosť. V nej samí chlapi. Teda okrem krčmárky. Veľa sa pilo a veľa sa rozprávalo – zachytil som aj reči o Slovanoch. Týpek v mikine Wu Tang si rozumel s týpkom v mikine Thor Steinar. Záchod bol vonku, ale ďaleko, takže sa čúralo na múr. Kostola.

Nemusím pokračovať, ale môžem: bola to obec, v ktorej Smer a Hlas dosiahli vysoko nadpriemerný výsledok. Tretia bola SNS a spolu by mali takmer ústavnú väčšinu. Mám pokračovať ešte ďalej? Nemusím.

Nemusím, hoci by to bol šťavnatý text. Trochu, ako keď sa idete pozrieť do rezervácie; trochu, ako keď s blahosklonnosťou pozorujete niekoho, s kým si – neklamme si – nie ste celkom rovní. Ale bol by vtipný! Aj by ste sa pobavili, aj by ste sa utvrdili v tom, že všetko je, ako má byť: my sme tí dobrí a oni sú tí zlí. Bezcitní, zlí a hlúpi existujú a netreba si nahovárať opak.

Píšem to preto, že Ján Markoš napísal článok s názvom My sme tí dobrí a oni sú tí zlí. Andrej Bán naň reagoval článkom Tí druhí, bezcitní, zlí a hlúpi existujú. Nenahovárajme si opak.

Otvorili tak diskusiu o tom, aká je tá bájna druhá strana. Na túto diskusiu je najvyšší čas, no a ak môžem, chcel by som do nej prispieť aj ja.

Slamený panák a zakorenené predstavy

Ján Markoš píše o vnímaní my verzus oni. „My volíme Korčoka. My sme tí vzdelaní. Inteligentní. A dobrí. Oni volia Pellegriniho. Sú (vraj) nevzdelaní. Hlúpi, nerozumejú súčasnému svetu.“

Andrej Bán reaguje: „Prestaňme si však nahovárať, že medzi ‚my‘ a ‚oni‘ nie sú zásadné rozdiely. Takmer štyridsaťročné skúsenosti reportéra (…) mi hovoria čosi iné, ako uvádza Ján Markoš.“

Moja skúsenosť z nemenovanej stredoslovenskej obce by mohla potvrdzovať to, čo píše Andrej Bán, lenže skutočnosť, sviňa jedna, je komplikovanejšia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie