Denník N

Proruský portál v Prahe riadili z Ruska, vystupoval tam aj Erik Kaliňák a Šimkovičová

Erik Kaliňák počas rozhovoru pre portál, ktorý podľa českej kontrarozviedky riadili z Moskvy. Foto - YouTube/Voice of Europe
Erik Kaliňák počas rozhovoru pre portál, ktorý podľa českej kontrarozviedky riadili z Moskvy. Foto – YouTube/Voice of Europe

Cez portál Voice of Europe šírili proruské postoje aj známe postavy slovenskej prokremeľskej scény. Českí novinári nemajú informácie o tom, že by boli zároveň platení z Moskvy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vďaka práci českej tajnej služby BIS, viacerých západných tajných služieb a investigatíve českého Deníka N sa potvrdilo, že Kremeľ sa snaží ovplyvňovať nálady v členských štátoch EÚ aj z Prahy.

V centre ruských hybridných aktivít bol podľa zistení novinárov portál Voice of Europe, ktorý pôsobil v hlavnom meste Českej republiky. Portál sa snažil pôsobiť ako nezávislé médium a prinášať „alternatívny“ pohľad na Európsku úniu, migráciu či vojnu na Ukrajine. Podľa BIS bolo cieľom presviedčať čitateľov, že ruská vojna sa nemôže skončiť bez toho, aby sa Ukrajina vzdala svojho územia.

Pražská adresa

Česká kontrarozviedka minulý týždeň ohlásila, že ho v skutočnosti riadili z Moskvy s cieľom ovplyvniť výsledky tohtoročných eurovolieb vo viacerých krajinách. Tie sa budú konať začiatkom júna vo všetkých členských štátoch EÚ. Veľký priestor dával portál proruským politikom zo západnej Európy, z Poľska či Maďarska a miesto si tam našli aj slovenskí politici známi svojimi proruskými postojmi.

Voice of Europe urobil rozhovor s Erikom Kaliňákom zo Smeru, šéfom zboru poradcov slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý je aj poslancom za Smeru. Ešte predtým sa zhováral aj s europoslancom Milanom Uhríkom či s expremiérom Jánom Čarnogurským.

Cieľom rozsiahlej hybridnej operácie je rozdeliť spoločnosť a ovplyvniť verejnú mienku pred dôležitými júnovými voľbami do Európskeho parlamentu. Prejavuje sa to rôzne: od dezinformačných spravodajských operácií cez šírenie falošných naratívov na sociálnych sieťach, financovanie pre Kremeľ prijateľných politikov až po propagovanie proruských postojov na zdanlivo serióznych spravodajských portáloch.

Na čele celej schémy bol blízky spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Ruskí špióni

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie