Denník N

Po rozklade špeciálnej prokuratúry prichádza na rad NAKA. Chystajú sa veľké zmeny v polícii

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident Ľubomír Solák. Foto - ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident Ľubomír Solák. Foto – ministerstvo vnútra

Prvá fáza reorganizácie, ktorú by chcel policajný prezident Ľubomír Solák spustiť v máji, sa najviac dotkne NAKA a Národnej centrály osobitných druhov kriminality. Z 1260 policajtov ostane na týchto útvaroch asi polovica.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď pred dvomi týždňami končil Úrad špeciálnej prokuratúry, prokurátor Ondrej Repa ďakoval aj policajtom NAKA, ktorí v predchádzajúcom období „odvádzali mimoriadne kvalitnú prácu“. Ďakoval aj bývalému vedeniu polície. Mnohí z nich už v polícii dnes nepracujú, prípadne sú postavení mimo služby.

Personálne výmeny, ktoré prišli po nástupe ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) po septembrových parlamentných voľbách, však nie sú jediné zmeny, ktoré políciu čakajú. Od mája by sa mala spustiť aj nová reorganizácia, ktorá najskôr zasiahne práve Národnú kriminálnu agentúru a takisto Národnú centrálu osobitných druhov kriminality (NCODK).

Oba útvary spadajú pod policajné prezídium. Zatiaľ čo NAKA rieši najzávažnejšie ekonomické trestné činy, korupciu a organizovaný zločin, centrála sa zameriava na envirokriminalitu či počítačovú kriminalitu. Súčasťou tohto útvaru je však oddelenie, takzvaní lovci lebiek, ktorí pátrajú po páchateľoch trestnej činnosti, často ukrytých aj v zahraničí.

Reorganizácia nebude znamenať prepúšťanie policajtov, ale ich presuny. „Týka sa to približne polovice z celkového počtu 1260 policajtov týchto útvarov,“ tvrdí policajné prezídium.

„Žiaden vyšetrovateľ nebude prepustený. Ide nám o to, aby sme mali funkčný, efektívny systém,“ hovorí o plánovanej zmene minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

„Po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry to bude ďalšia rana čestným policajtom a prokurátorom, ktorí v posledných rokoch stíhali korupciu na najvyšších miestach,“ reaguje riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matúš Šutaj Eštok

Policajný prezident

Slovensko

Teraz najčítanejšie