Denník N

Pískalo jej v ušiach a vracala, vonku stál agent GRU. Za útokmi na amerických diplomatov sú Rusi, tvrdia médiá

O havanskom syndróme sa začalo hovoriť v roku 2017 po incidentoch na americkej ambasáde v kubánskej Havane. Ilustračné foto - TASR/AP
O havanskom syndróme sa začalo hovoriť v roku 2017 po incidentoch na americkej ambasáde v kubánskej Havane. Ilustračné foto – TASR/AP

Za záhadnými zdravotnými problémami amerických diplomatov, známymi ako havanský syndróm, stojí slávna jednotka ruskej vojenskej kontrarozviedky, tvrdia tri médiá vo veľkej investigatíve.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Americký historik Timothy Snyder to nazval správou, ktorá si zaslúži milión zdieľaní.

Novinár Christo Grozev, ktorý sa na nej podieľal, zasa pravdepodobne najväčším Putinovým víťazstvom.

„V jeho hlave je toto najväčšie víťazstvo Ruska nad Západom,“ povedal podľa CBS News.

Trojica médií – nemecký magazín Der Spiegel, americká televízna stanica CBS News a ruský investigatívny web pôsobiaci v Lotyšsku The Insiderzverejnila investigatívu o takzvanom havanskom syndróme. Týmto termínom sa označujú nezvyčajné zdravotné problémy, ktoré posledné roky postihli amerických (ale aj kanadských) diplomatov, agentov CIA, FBI či predstaviteľov Pentagónu, niekedy aj ich manželky, deti, či dokonca domáce zvieratá.

Celkovo by malo ísť o stovku prípadov. Stalo sa to na rôznych miestach sveta od Číny a Vietnam cez litovský Vilnius, Washington, Havanu či Frankfurt.

Miesta sú rôzne, no príznaky podobné. Osoby opisovali náhlu bolesť v hlave, pískanie v ušiach, zvracanie, vertigo (závraty), krvácanie z nosa, stratu vedomia, niekedy stratu sluchu. V mnohých prípadoch išlo o pretrvávajúce či vracajúce sa stavy, ktoré týmto osobám ovplyvnili život, niekedy museli ukončiť svoju kariéru. Lekári si nad príčinami týchto problémov lámali hlavu.

Oficiálne americké vyšetrovanie, do ktorého sa zapojilo viacero spravodajských služieb, uviedlo, že je „vysoko nepravdepodobné“, že by išlo o zásah nepriateľskej mocnosti. Trojica médií však po rok trvajúcom vyšetrovaní tvrdí, že je za tým pravdepodobne Rusko, presnejšie jednotka 29155 ruskej vojenskej kontrarozviedky GRU. Tá istá jednotka stála aj za otravou Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Británii za či útokmi na muničné sklady v Česku a v Bulharsku.

Útoky na amerických diplomatov a agentov údajne spáchali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie