Denník N

Päť očakávaní šéfov prieskumných agentúr: Zaváži téma vojny, aká môže byť účasť a ktorí voliči rozhodnú?

Foto - TV Markíza
Foto – TV Markíza

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Druhé kolo prezidentských volieb je o tri dni a ani jeden z dvojice postupujúcich kandidátov – Peter Pellegrini a Ivan Korčok – nie je jasným favoritom.

Riaditelia prieskumných agentúr Ipsos, AKO a Focus, teda Jakub Hankovský, Václav Hřích a Martin Slosiarik pomenúvajú svoje očakávania výsledku, účasti aj vplyvu doterajšej kampane.

Video: Hankovský, Hřích, Slosiarik: Čo rozhodne v druhom kole
(autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič)

1. Výsledok bude veľmi tesný

Počas utorkovej prezidentskej debaty na Markíze televízia zverejnila prieskum agentúry Focus, ktorý pred prvým kolom naznačuje veľmi tesný súboj. Peter Pellegrini mal podporu 50,8 percenta voličov, Ivan Korčok 49,2 percenta. Focus zbieral dáta od 28. marca do 2. apríla.

Riaditelia prieskumných agentúr si netrúfajú odhadnúť, kto z dvojice kandidátov má aspoň o niečo väčšie šance. „Rozdiely sú príliš nízke,“ povedal Jakub Hankovský z Ipsosu. „Nemyslím si, že sme mali v histórii takú nejasnú situáciu takto krátko pred druhým kolom. V tejto chvíli neviem, kto to vyhrá. Je mnoho faktorov, ktoré to ovplyvnia.“

Aj Martin Slosiarik hovorí, že druhé kolo bude tesné, a spresňuje, čo všetko je z pohľadu štatistiky „tesný“ výsledok. „Aj pomer

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Prieskumy - prezidentské voľby 2024

Slovensko

Teraz najčítanejšie