Denník N

Aký by bol rok prezidenta Korčoka a Pellegriniho vo vzťahu k ženám, queer, spravodlivosti či vláde (anketa s odborníkmi)

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aký by bol prvý rok nového prezidenta? Pýtali sme sa odborníkov a odborníčok, ako by to vyzeralo v téme zahraničnej politiky, vzťahu k vláde, ale aj pre queer ľudí či v oblasti spravodlivosti.

Na aké témy sme sa pýtali:

  • zahraničná politika
  • spravodlivosť
  • médiá
  • vzťah k vláde
  • queer ľudia
  • ženské práva
  • rozdelená spoločnosť

Zahraničná politika

Ruská invázia na Ukrajinu je silná téma aj v prezidentskej kampani. Po nástupe vlády Roberta Fica vládni predstavitelia hovoria o suverénnej zahraničnej politike a kritizujú fungovanie EÚ, zhoršili sa vzťahy aj s Českom, keď premiér Petr Fiala zrušil spoločné rokovanie vlád. Žiadny predstaviteľ slovenskej vlády nebol na návšteve v Poľsku.

Odpovedá Radovan Geist, analytik, vydavateľ Euractiv

Ako by vyzeral prvý rok Petra Pellegriniho?

Môžeme hádať len podľa toho, akým politikom bol doteraz. Ukazuje sa, že hoci v roku 2020 odchádzal zo Smeru s tým, že chce robiť iný druh politiky, de facto zo Smeru mentálne a politicky neodišiel. Nie je asi prečo myslieť si, že by chcel byť akoukoľvek protiváhou tejto vlády, a bez ohľadu na to, či to vnímame ako nie dobré či zlé, by mal bližšie k vláde ako Ivan Korčok.

Platilo by to aj v oblastiach, kde si prezidenti v minulosti vytvorili silné pole pôsobnosti, ako je zahraničná politika a ochrana právneho štátu. Práve v týchto oblastiach má Ficova vláda problémy a vzďaľuje nás od našich spojencov nielen európskych, ale aj v regióne. Napríklad od Česka. Nevyzerá to tak, že by v tomto Peter Pellegrini robil výraznú protiváhu. Pri ochrane právneho štátu strana Hlas participovala na všetkom, čo vyšlo z prostredia vládnej koalície, a nevidieť, že by brzdila kroky koalície.

Peter Pellegrini by skôr fungoval ako spojenec vlády, a to aj v zahranično-politickej oblasti, aj vo vzťahoch k V4. Možno by rétoricky tvrdil, že chce obrusovať hrany, že chce prinášať politiku konsenzu, ale v momente, keď vláda robí konkrétne kroky, ktoré ohrozujú spojencov a oslabujú právny štát, úsmev a slovo pokoj nestačia a treba konať. Nie je dôvod veriť, že by sa Peter Pellegrini chystal konať nejako rázne.

Viem si predstaviť, že by sa snažil o zlepšenie vzťahov s Českom aj s Poľskom. Asi by chcel vyzerať ako aspoň trošku autonómny politický hráč a niekto, kto vykonáva funkciu peknej tváre Ficovej vlády. No ak by vo vnútropolitických diskusiách stále stál na strane tejto vlády, mohol by sa formálne stretnúť s českým prezidentom, ale pokiaľ by nevystúpil proti politike slovenskej vlády ako kritik, tak nie je dôvod, aby k nemu mali iný vzťah ako k Robertovi Ficovi.

Aký by bol prvý rok Ivana Korčoka?

Najjednoduchšie by bolo povedať, že by to bol presný opak. Ale nie je to také jednoduché. Ivan Korčok postavil svoju kampaň na tom, že by ako prezident zabránil, aby Ficova vláda prebrala všetku moc. Jeho najsilnejším sloganom, ktorý asi ani nevyšiel úplne od neho, je, že nemôžu mať všetko. Mnoho ľudí ho preto bude voliť.

Bude to chcieť urobiť nie preto, že by bol protificovský, veď pôsobil aj vo vládach Roberta Fica a bol diplomatom, keď bol Fico premiérom. Nejde o osobnú vendetu, ale snaží sa reprezentovať to, čo sa snažil aspoň formálne reprezentovať v minulosti aj Robert Fico, aj keď dnes sa správa opačne – teda prozápadné smerovanie a štandardné fungovanie inštitúcií, ktoré zabezpečujú liberálnu demokraciu na Slovensku a právny štát.

Ivan Korčok by chcel hrať úlohu protiváhy a využil by kompetencie, ktoré sú obmedzené, ale existujú. Či hovoríme o menovaní na dôležité posty, alebo využívanie práva veta, ale aj morálny hlas, ktorý reprezentuje Slovensko smerom k zahraničiu. Nešiel by na zasadnutie Európskej rady, to otvorene hovorí. Môže však navonok prezentovať, že tu je aj iné Slovensko, že Slovensko nie je Robert Fico a Andrej Danko.

Slovensko by sa však nezúčastnilo na nákupe munície, ktorú iniciuje Česko, len preto, že je prezidentom Ivan Korčok. Takúto zmenu nemôžeme čakať. Ivan Korčok takisto nezabráni slovenskému premiérovi, aby sa počas oficiálnej návštevy v Česku stretol s politickými súpermi súčasnej vlády, a nezabráni akémukoľvek predstaviteľovi vlády, aby hovoril konšpirácie o ruskej agresii na Ukrajine. V tomto by sa to nezmenilo, ale v symbolickej rovine sa môže snažiť vzťahy zlepšovať.

Téma spravodlivosti a justície

Prezident nastúpi v čase, keď koalícia Smeru, Hlasu a SNS presadila novelu Trestného zákona, ktorá zrušila špeciálnu prokuratúru, a chcela znížiť tresty, čo by pomohlo aj poslancom a predstaviteľom koalície. Znižovanie trestov pozastavil Ústavný súd. Za zachovanie právneho štátu protestovali desaťtisíce ľudí na opozičných aj občianskych zhromaždeniach.

Odpovedá právnik a predseda súdnej rady Ján Mazák

Aký by bol prvý rok prezidenta Petra Pellegriniho v téme k spravodlivosti?

Rovnako ako v prípade prezidenta Andreja Kisku aj Petra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Slovensko

Teraz najčítanejšie