Denník N

Vývoj bojov (769. deň): Ukrajinci rozstrieľali jeden z najväčších tankových útokov za celú vojnu, ale nie je to iba dobrá správa

Bojisko pri Toneňkom. Foto - Telegram, t.me/mysiagin/27926
Bojisko pri Toneňkom. Foto – Telegram, t.me/mysiagin/27926

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Pri Toneňkom sa zmenil charakter bojov, Rusi nasadili nové a veľké rezervy.
  • Časť ukrajinských vojakov hlási, že situácia s delostreleckou muníciou sa zlepšila.
  • Padli Voďane pri Avdijivke, Rusi postúpili aj v Ivanivskom.
  • Ako ukrajinské telefóny chytajú Šahídy a ako sa ich Rusi snažia ničiť.
  • Mapa dňa – Toneňke, Voďane a Ivanivske
  • Videá dňa – odhodenie ruských FAB-ov; tri BMP v jednom kráteri; dezorientovaná posádka tanku sa potuluje po bojisku.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 2. apríla. Situácia na niektorých miestach už môže byť medzitým iná.

Pri Toneňkom sa zmenil charakter bojov, Rusi nasadili nové a veľké rezervy. V utorok sme vo Vývoji bojov spomenuli veľkú tankovú bitku pri Toneňkom neďaleko Avdijivky. Podľa dostupných informácií sa na nej v sobotu 30. marca zúčastnilo 36 tankov a 12 BMP. Ako ukazuje titulná fotografia z prieskumného dronu, operácia sa skončila ťažkými stratami na ruskej strane. Prišla o 12 tankov a osem bojových vozidiel pechoty a zvyšok musel v ten deň ustúpiť. Straty vojakov nie sú známe, ale pri takýchto počtoch techniky museli ísť minimálne do desiatok vojakov len na malom výseku bojiska, ktorý je viditeľný na zábere.

Rusov pri Toneňkom počas víkendu zastavila kombinácia delostrelectva, FPV dronov, riadených protitankových striel a ukrajinských obrnených vozidiel. Na prvom videu americký Javelin zasiahne pohybujúci sa ruský obrnenec. Veľká explózia hovorí sama za seba.

Túto bitku západne od nedávno dobytej dediny nepriamo potvrdili aj ruské zdroje. Kanál Wargonzo napríklad v nedeľu napísal, že tu ruská armáda postupuje s „istými problémami“. Ako ukazujú rôzne videá a fotografie, ide o eufemizmus na zakrytie rozsahu strát, ktoré sú veľké aj na pomery tejto vojny. Podľa niektorých zdrojov dokonca išlo o najväčší tankový útok od začiatku invázie. Koncentrácia techniky na takom malom kúsku zeme je naozaj málo vídaná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie