Denník N

Humanitárnych pracovníkov v Gaze zabili tri rakety z dronu. Za ich smrť čelí Izrael silnej kritike

Zničené vozidlo charitatívnej organizácie World Central Kitchen. Foto - TASR/AP
Zničené vozidlo charitatívnej organizácie World Central Kitchen. Foto – TASR/AP

Poľský minister zahraničných vecí od Izraela požaduje nezávislé vyšetrenie. Aj Joe Biden hovorí, že Izrael nerobí dosť na ochranu Palestínčanov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Priatelia ich poznali ako odhodlaných humanitárnych pracovníkov, ktorí boli pre svoju prácu ochotní riskovať aj vlastný život. Pomáhali v krajinách zmietaných vojnami a prírodnými katastrofami a v posledných mesiacoch aj v Pásme Gazy.

V pondelok siedmich zamestnancov jednej z posledných charitatívnych organizácií, ktoré ešte na palestínskom území rozvážali jedlo, usmrtila izraelská armáda.

Medzi mŕtvymi zástupcami neziskovky World Central Kitchen (WCK) sú aj obyvatelia Británie či Poľska. Vlády týchto štátov kritizujú Izrael a požadujú od neho nezávislé vyšetrenie brutálneho incidentu.

Mimoriadne kritický je aj Joe Biden. „Ešte tragickejšie je, že nejde o ojedinelý incident,“ vyhlásil americký prezident.

Izraelskí predstavitelia sa k úderu prihlásili a označili ho za „vážnu chybu“. Podľa náčelníka generálneho štábu Herciho Haleviho išlo o tragický omyl, ktorý sa „nemal udiať“, pričom Izrael podľa neho cielil na teroristu Hamasu. Izraelčania trvajú na tom, že konajú podľa medzinárodného práva.

Podľa OSN už v Gaze za posledné mesiace zomrelo najmenej 180 humanitárnych pracovníkov.

Tri raketové zásahy na tri autá 

Deň po útoku na humanitárnych pracovníkov unikli do izraelských médií podrobnosti o zásahu. Haarec s odvolaním na zdroje z izraelského bezpečnostného aparátu informuje, že konvoj charitatívnej organizácie zasiahli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie