Denník N

GMO je bezpečné, no aj tak zostáva strašiakom. Všetko, čo potrebujete vedieť o genetickej modifikácii organizmov

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Poslanci Európskeho parlamentu vo februári schválili návrh Európskej komisie, ktorý je prvým krokom k zmierneniu prísnych pravidiel pre takzvanú genetickú modifikáciu organizmov na území EÚ. V analýze vysvetľujeme dôležité súvislosti aj samotnú techniku genetickej mutácie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Múčnatka je choroba, ktorú spôsobujú rovnomenné parazitické huby. Je to nočná mora poľnohospodárov, pretože napáda veľké množstvo hospodársky významných plodín a napríklad straty úrody obilnín len vinou tejto plesne sa môžu vyšplhať k vyšším desiatkam percent.

Tím čínskych genetikov však pred dvoma rokmi dokázal upraviť genóm pšenice tak, aby chorobe odolávala.

Iná huba – tentoraz pôdna – zase spôsobuje takzvanú panamskú chorobu banánovníkov a jej kmeň TR4 po celom svete masívne decimuje ich úrodu. Na kontaminovaných pôdach plantáží potom nie je možné pestovať najrozšírenejšiu odrodu banánovníkov Cavendish, ktorú zatiaľ bežne kupujeme v obchodoch.

Choroba sa šíri z juhovýchodnej Ázie na západ a pred pár rokmi sa po prvý raz objavila aj v Južnej Amerike, odkiaľ pochádza až 80 percent celosvetového exportu banánov.

Nádej na záchranu banánovníkov priniesli výskumníci z austrálskej Technologickej univerzity, keď sa im podarilo modifikovať odrodu Cavendish tak, aby panamskej chorobe úspešne vzdorovala.

V oboch prípadoch vedci využili prístup, ktorý má spoločného menovateľa – úpravu dedičnej informácie. Pod známejšou skratkou GMO ide o tému, ktorá rozdeľuje nielen poľnohospodárov, ale aj zákonodarcov na pôde Európskeho parlamentu a nakoniec aj samotnú laickú verejnosť.

V čom však spočíva takýto nejednoznačný prístup, ako funguje genetická modifikácia a prečo vedci volajú po povolení pestovať GMO plodiny?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie