Denník N

Izrael zbombardoval konzulát, aby zabil iránskeho generála. Neriskuje príliš? A čo na to medzinárodné právo?

Zničená budova iránskeho konzulátu v Damasku po izraelskom nálete. Foto - TASR/AP
Zničená budova iránskeho konzulátu v Damasku po izraelskom nálete. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Konzulárne miestnosti sa podľa medzinárodného práva považujú za nedotknuteľné. Doslova o tom hovorí napríklad Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch. Každý útok na diplomatickú budovu je preto veľmi kontroverzný.

Ochrana diplomatických priestorov je taká zásadná, že do nich bez povolenia diplomatického personálu nemôže vstúpiť polícia hostiteľskej krajiny ani v prípade podozrenia z vážneho zločinu.

Ukážkovým príkladom je rok 2018 a situácia na konzuláte Saudskej Arábie v Turecku. Napriek tomu, že turecké bezpečnostné orgány podozrievali Saudskú Arábiu, že na mieste brutálne zavraždili novinára Džamála Chašúkdžího, na povolenie vstúpiť si musela turecká polícia počkať niekoľko dní.

Útok medzi dvomi ambasádami

Nedotknuteľnosť diplomatov a ich priestorov sa považuje za samozrejmosť aj medzi znepriatelenými krajinami. Ani to však neodradilo Izrael od leteckého útoku – oficiálne ho nepotvrdil ani nevyvrátil – na iránsky konzulát v sýrskom Damasku. Ten sa nachádza medzi iránskym a kanadským veľvyslanectvom.

Po zbombardovaní konzulátu zomreli dvaja iránski generáli a ďalší piati členovia iránskych revolučných gárd.

Cieľom izraelského útoku bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie