Denník N

Mohli by Korčok a Pellegrini debatovať v maďarčine?

Ivan Korčok na Mohyle M. R. Štefánika. Foto N - Tomáš Pobuda
Ivan Korčok na Mohyle M. R. Štefánika. Foto N – Tomáš Pobuda

Maďari na Slovensku sú nespokojní so svojimi liberálnymi politickými spojencami a niektorí z nich si to teraz vybíjajú na Ivanovi Korčokovi. Čiastočne oprávnene, ale s nesprávnymi závermi.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

To, že Maďari na Slovensku sú sklamaní, je v konečnom dôsledku pochopiteľné.

Často sa pripomína, že Maďari pomohli pri víťazstve Nežnej revolúcie, pomohli poraziť Mečiara, dostať sa do NATO a EÚ, teda boli pri každej dôležitej demokratickej zmene za posledných tridsať rokov.

Napriek tomu sú južné regióny v roku 2024 stále málo rozvinuté, pozícia maďarského jazyka je žalostná, župy boli vytvorené tak, aby v nich Maďari nikdy nemali väčšinu, maďarská menšina nemá zastúpenie v parlamente a mohli by sme ešte pokračovať.

Sklamaní Maďari

Aby toho nebolo málo, zvyšky liberálnych a stredopravých strán, ktoré boli politickými partnermi Maďarov po desaťročia, urobili všetko pre to, aby v rokoch 2020 až 2023 stratili ich dôveru. Nejde len o chaotické vládnutie, ale aj o chyby v menšinovej politike. Sľubovali menšinový zákon, rozšírenie používania menšinových jazykov aj menšinový úrad. Nič z toho sa neuskutočnilo. Menšinový zákon neprešiel cez ministerstvo zahraničných vecí, ktoré navyše aktívne vystupovalo proti európskej iniciatíve za práva menšín s názvom Minority SafePack.

Maďari si môžu položiť otázku,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Komentáre

Teraz najčítanejšie