Denník N

Prečo je pre mnohých prozápadných maďarských voličov ťažké voliť Korčoka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Historik Attila Simon si myslí, že Ivan Korčok si svojou doterajšou kariérou neveľmi zaslúži dôveru Maďarov, platí to však podľa neho aj pre Petra Pellegriniho.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Pellegriniho by som nikdy nevolila.”

„Od pätnástich rokov som zarytým odporcom Smeru.”

„Západný, demokratický, konzervatívny, z istého hľadiska liberálny svetonázor, ktorý reprezentuje Korčok, zdieľam aj ja.”

Tieto citáty pochádzajú od maďarských voličov žijúcich na Slovensku, ktorí aktívne sledujú verejný život a aj sa na ňom podieľajú. V plnej miere zodpovedajú stereotypom o prozápadných maďarských voličoch podporujúcich demokratické smerovanie Slovenska. Sú to však voliči, pre ktorých Ivan Korčok ako kandidát na prezidenta vôbec nie je prijateľný, respektíve len veľmi ťažko alebo nie automaticky.

Róza Kotiers, Attila Stubendek, Balázs Kovács a Attila Simon zdieľajú výhrady, ktoré sa pravidelne ozývajú od maďarských kritikov Korčoka. Ide napríklad o tvrdenie, že ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Ivana Korčoka podporilo pre Maďarov nevýhodnú úpravu zákona o dvojakom občianstve, zabránilo schváleniu pamätného dňa odsunutých občanov či blokovalo prijatie menšinového zákona.

Nie všetci voliči, s ktorými sa Napunk rozprával, však dospeli k rovnakému záveru o druhom kole prezidentských volieb. Psychiater Péter Hunčík, ktorý sa v minulosti tiež aktívne zaoberal otázkami menšinového práva, sa dokonca Korčoka veľmi jednoznačne zastáva.

Status quo a práva menšín

Attila Stubendek v parlamentných voľbách kandidoval za Alianciu a vyznáva prozápadný, demokratický, konzervatívny, z určitého hľadiska liberálny svetonázor („v pôvodnom význame slova“, dodáva), ktorý reprezentuje aj Korčok. Podľa neho však tento prezidentský kandidát vynecháva práve maďarskú komunitu zo „svojej vízie o rozvoji, o liberálnej demokracii, o právnom štáte a o rovnosti“.

Ivan Korčok viackrát vyhlásil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Slovensko

Teraz najčítanejšie