Denník N

Nastáva chvíľa na predvolebné hoaxy, je tu moratórium

Moratórium pred parlamentnými voľbami narušilo šírenie falošnej nahrávky s hlasom novinárky Tódovej a predsedu PS Šimečku
Moratórium pred parlamentnými voľbami narušilo šírenie falošnej nahrávky s hlasom novinárky Tódovej a predsedu PS Šimečku

Počas moratória pred parlamentnými voľbami sa sociálnymi sieťami šíril deepfake s hlasom novinárky a predsedu PS. Pred týmto moratóriom štát sľubuje, že bude v strehu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Práve v období moratória sa pred parlamentnými voľbami 2023 dodnes neznámi dezinformátori pokúsili ovplyvniť správanie voličov pomocou technológie zvanej deepfake. Vo štvrtok 28. septembra doobeda sa na sieti Telegram objavil počítačom vytvorený podvrh namierený proti Progresívnemu Slovensku (PS).

Účty blízke ruskej propagande rozšírili nahrávku rozhovoru, ktorý sa nikdy nestal. Novinárka Denníka N Monika Tódová a predseda PS Michal Šimečka sa v ňom dohovárali na manipulácii volieb.

Použitie technológie imitujúcej reálne hlasy v politickom boji však bolo napriek veľmi nízkej kvalite nahrávky také nové, že o slovenskej skúsenosti informovali aj svetové médiá.

To, že na manipuláciu využili obdobie moratória, bolo zjavne súčasťou plánu. V tomto čase majú médiá aj štát už len obmedzené možnosti, ako na dezinformácie upozorniť – podľa zákona nesmú zverejňovať informácie v prospech či neprospech kandidátov.

Štát napriek tomu dokázal šírenie falošnej nahrávky pribrzdiť. Úradníci v krátkom čase požiadali zástupcov najvplyvnejších sociálnych sietí ako Facebook, Youtube, Instagram či Tiktok, aby tento podvrh blokovali.

Iná situácia

V kontexte tejto udalosti zostávajú nezodpovedané dve otázky: objaví sa výrazný hoax aj vo štvrtok, keď sa začína moratórium?

A pokiaľ áno, ako sa v takej situácii zachová štát?

Na viacerých štátnych oddeleniach, ktoré sa venujú hrozbám tohto typu, sa po príchode Ficovej vlády

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Prezidentské voľby 2024

Slovensko

Teraz najčítanejšie