Denník N

Odišla som zo Slovenska, ale nie som ľahostajná. Ťažko sa mi počúva, že by som sa mala vrátiť

Ilustrácia - Deník N
Ilustrácia – Deník N

Môj slovenský mozog sa presťahoval do Česka pred šiestimi rokmi a zatiaľ sa nevrátil domov. Pochybnosti, či konám správne, cítim každý deň, ale čoraz ťažšie si viem predstaviť, že sa na Slovensko vrátim.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V poslednom čase o mne neustále niekto diskutuje.

Hovoria o mne komentátori, sociológovia aj prezidentskí kandidáti. Predbiehajú sa v názoroch na to, kto ma vytvoril a kto nesie za moju existenciu zodpovednosť; v opisoch toho, ako sa cítim a ako vidím svet; v interpretáciách, prečo som sa rozhodla tak a nie onak. „Húfne odchody“, „zlomené palice“, „odliate mozgy“ zaznejú v takmer každej takej debate.

Môj mladý slovenský mozog sa do Česka odlial pred takmer šiestimi rokmi a zatiaľ sa domov nevrátil.

Tento text nie je príspevkom do diskusie o tom, či mladí odchádzajú do zahraničia v dôsledku aktuálneho diania viac než kedysi; nie je návodom na to, ako dostať mladých ľudí, ktorí zo Slovenska odišli, späť. Nie je pokusom o opísanie akejsi univerzálnej skúsenosti, pretože neverím, že niečo také existuje. A nie je ani obhajobou môjho rozhodnutia.

Pochybnosti, či som konala – a stále konám – správne, pociťujem každý deň. Je ich príliš veľa na to, aby som sa s nimi vyrovnala v jednom článku.

Tento text je skrátka opisom toho, ako sa žije jednému odliatemu mozgu s jeho rozhodnutím odísť zo Slovenska. Je o komplikovanom pocite straty aj zisku zároveň; o smútku, ktorý cítim pri pohľade na svoju rodnú krajinu; o pochybnostiach, ktoré neviem zo seba striasť – a takisto o pocite len veľmi ťažko opísateľnej viny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Československo

Mladí

Komentáre, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie