Denník N

Pasca, ktorej sa musia voliči Ivana Korčoka vyhnúť

Foto N - Tomáš Pobuda
Foto N – Tomáš Pobuda

Optický klam, že sto krát sto je menej než desaťtisíc, treba mať v sobotu na pamäti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Podľa posledných prieskumov a analýz pred druhým kolom sa zdá, že šance oboch kandidátov sú, ako sa vraví, fifty fifty. Motivácia je vysoká a máme našliapnuté na vysokú účasť v druhom kole. O to viac môže rozhodnúť mobilizácia voličov oboch táborov.

Vznikol tu pritom jeden nebezpečný optický klam. Korčok ako občiansky kandidát celkom pochopiteľne medzi prvým a druhým kolom stavil na mítingy vo veľkých mestách, kde má rezervoár voličov. Davy z fotografií a videí však môžu byť dvojsečnou zbraňou. Časť voličov môžu tie zábery v sobotu zodvihnúť zo stoličky a hodia to Korčokovi. Iná skupina, naopak, môže podľahnúť sebaklamu a uchlácholiť sa, že občiansky kandidát má obrovské množstvo voličov a jeden individuálny hlas nie je potrebný.

Omyl, klišé „rozhodne každý hlas“ teraz platí ako už dávno nie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie