Denník N

Dve tridsiatničky hovoria, prečo sa rozhodli dať si zmraziť vajíčka. Záujem žien prudko rastie, ale vo vyššom veku, vraví gynekológ

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Monika má 30 rokov a o zmrazení svojich vajíčok začala uvažovať pred rokom po rozchode s bývalým partnerom. „Uvedomila som si, že nájsť niekoho, s kým si chcem založiť rodinu, nie je také jednoduché. Momentálne síce mám nového partnera, ale zatiaľ sa nenachádzame vo fáze vzťahu, keď by sme zvažovali možnosť mať dieťa,“ hovorí mladá žena z Košíc. 

Žien ako Monika sú na Slovensku tisíce. Mnohé z nich si len pred pár rokmi dokončili vzdelanie, začali pracovať a pomaly sa posúvať v kariérnom rebríčku. Aj Monika, ktorej priezvisko v redakcii poznáme, ale na jej prianie ho nezverejňujeme, hovorí, že nie je pripravená stať sa matkou v tridsiatke, chce pracovať na svojej kariére, cestovať a využiť čas pre seba.

„Ženské telo je nastavené tak, že ideálne obdobie, kedy mať dieťa, je medzi 20. a 35. rokom života. No ak túžim po finančnej nezávislosti, chcem si plniť sny a ciele, je to pomerne krátky čas. Nehovoriac o tom, že k výberu otca svojich detí chcem pristupovať s láskou aj s rozumom. Myslím si, že odobratie a zmrazenie oocytov (vajíčok – pozn. red.) je pri rýchlo klesajúcej plodnosti žien dobrá možnosť, ako to riešiť,“ myslí si Monika.

Tridsaťročná Ľubomíra, ktorej celé meno taktiež na jej žiadosť nezverejňujeme, hovorí o zmrazení vajíčok ako o zálohe, keďže sa jej život uberá inak, ako si pred rokmi nalinkovala.

„Mám tridsať rokov a staršieho partnera, ktorý si deti nepraje. Pokus o rozchod z mojej iniciatívy – práve pre jeho odmietnutie mať deti – už bol. Potom som stretla iného muža a ten tiež deti odmietal,“ hovorí Ľubomíra. „Po čase som si teda povedala, že nebudem chodiť po ulici a hľadať si otca pre dieťa, ale budem žiť pre dnešok aj s partnerom, s ktorým mi je dobre, i keď viem, že dieťa s ním mať nebudem, a uvidím, čo život prinesie.“

Praje si mať dieťa do 37 rokov prirodzenou cestou, no ak by stretla životného partnera, s ktorým by si chceli založiť rodinu ešte neskôr, siahla by po zmrazených vajíčkach.

Neexistujú správne či nesprávne dôvody

Mladé ženy sa začínajú rozhodovať o svojom budúcom materstve v čase, keď ešte nemajú vážneho partnera a chcú žiť život pre seba. Stúpajúci výskyt fenoménu takzvaného social freezingu, teda zmrazenia oocytov zo sociálnych alebo aj spoločenských dôvodov, im má zaistiť možnosť mať vlastné dieťa aj v neskoršom veku, keď plodnosť ženy a schopnosť počať dieťa prirodzenou cestou prudko klesá.

Psychologička Silvia Schmidtmayerová, ktorá sa vo svojej terapeutickej praxi dlhodobo venuje párom s problémami neplodnosti, označuje zmrazenie vajíčok u mladých žien 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie